Fölfedezték az első szilárd exobolygót
Az eddig megtalált 330 Naprendszeren kívüli bolygó közül a CoRoT-7b elnevezésű planéta, amelynek a Földhöz hasonlóan szilárd kérge van.
Az eddig fölfedezett exobolygók nagy része a Neptunuszhoz hasonlatos gázóriás, amelynek tömege 17-szer nagyobb, mint a Földé. A barcelonai nemzetközi csillagászati konferencián közzétett hír szerint, az újonnan fölfedezett CoRoT-7b jelű planéta az eddig felfedezett legkisebb Naprendszeren kívüli bolygó, amely nevét a CoRoT francia csillagászati műhold után kapta. A műholdat a Francia Nemzeti Űrügynökség (CNES) vezetésével, nemzetközi összefogásban megvalósuló program keretében 2006. december 27-én indítottak pályájára.
A kutatók a CoRoT-7b-t az ún. szuper-Föld exobolygók kategóriájába sorolják. „Egy tucatnyi szuper-Föld exobolygó vált eddig ismertté. Ez azonban az első eset, amikor egy ilyen kicsiny bolygó esetében sikerült megállapítani a sűrűséget” – emelték ki a kutatók.
A CoRoT-7b a Földtől mintegy 500 fényévnyire található. Tömege a Föld ötszöröse, átmérője pedig bolygónk másfélszerese. Ennek alapján számították ki, hogy szilárd a bolygó sűrűsége a Földéhez hasonlatos.
A bolygó igen közel, mindössze 2, 5 millió kilométerre kering a napja körül (a Föld Naptól való közepes távolsága 149, 6 millió kilométer), mégpedig elképesztő sebességgel: óránként 750 ezer kilométert tesz meg, s így 20 óra alatt megkerüli központi csillagát. Összehasonlításként a Merkúr, a Naphoz legközelebbi nagybolygó 88 nap alatt kerüli meg csillagunkat.
A CoRoT-7b felületén a napjához való közelség miatt a hőmérséklet 1000–1500 Celsius fok, vagyis semmiféle életformára nem lehet számítani. „Ez a bolygó az eddig felfedezettek között a leginkább Föld-szerű, csak egy kissé forró, túl közel van a napjához. Ez egy lávabolygó” – fejtette ki Artie Hartzes, a németországi Türingiai Obszervatórium igazgatója, aki részese volt a felfedezésnek, amelyről korábban már az Astronomy and Astrophysics cím szaklapban is megjelentek részletek.
Kapcsolódó cikkek: