Rekordméretű aszály Indiában
Egy héttel az esős évszak vége előtt az átlagosnál 22 százalékkal kevesebb csapadék hullott Indiában. Az 1972 óta nem tapasztalt mértékű szárazság több mint 200 millió földművest tehet tönkre.
A monszun szeszélyes ingadozása a történelem folyamán számos éhínséget okozott Indiában. Ha nem érkezett meg idejében a délnyugati irányból, az Indiai-óceán, az Arab-tenger illetve keleten a Bengál-öböl felől a monszuneső vagy kevesebb csapadékot hozott, a termény nagy része tönkrement. Bár az éhínségek ma már nem jellemzők, a helyzet nem sokat változott: A három évszakú (enyhe és száraz tél, forró és száraz tavasz illetve forró és esős nyár) dél-ázsiai országban a mai napig százmilliók élete függ a monszuntól.
„Szeptember 21-ig az ország teljes területét véve alapul a szokásoshoz képest 22 százalékkal volt kevesebb a csapadék” – jelentette be az indiai meteorológiai intézet szóvivője. A Számítások szerint a csapadék hiánya a monszun végére 20 százalékra „mérséklődik”, ám még ez is katasztrofális hatással lehet az ország mintegy 235 millió földművesére.
A kevés eső már a monszun évszak kezdetén is jelentős károkat okozott a rizs-, a cukornád- és a földimogyoró-ültetvényekben, továbbá kétségessé tette a vízerőművek és a téli öntözést biztosító tározók utánpótlását.
A szóvivő szerint a jelenlegi előrejelzési adatok alapján súlyosabb szárazságra számítanak, mint 2002-ben, 1987-ben és 1979-ben, amikor 19 százalékkal kevesebb csapadék hullott az átlagnál. A legrosszabb év eddig 1972 volt, akkor a monszun 23, 9 százalékkal hozott kevesebb csapadékot.
Kapcsolódó cikk:
Békaesküvőkkel imádkoznak a monszunért Indiában