A Holdon van a Naprendszer leghidegebb ismert pontja
A Hold déli pólusának közelében található kráterekben Naprendszer-szerte minden eddiginél hidegebb hőmérsékletet mért a NASA egyik űrszondája.
Mint arról annak idején beszámoltunk, 2006-ban véget ért a Plútó 76 éves bolygó korszaka, ugyanis felfedezése után 76 évvel a Nemzetközi Csillagászati Unió XXVI. Közgyűlésén átsorolták a törpebolygók kategóriájába. Alig egy évvel a lefokozás után aztán kiderült: az égitest még a törpebolygók közt sem az első. Úgy tűnik rájár a rúd a kis halott égitestre: a Plútót immár megfosztották naprendszerünk leghidegebb ismert helyének nimbuszától is: az amerikai űrkutatási hivatal űrszondája ugyanis a Hold déli pólusának közelében fekvő kráterekben még nagyobb hideget mért.
„Júniusban a Hold körüli pályára állított Lunar Reconnaissance Orbiter (LRO) űrszonda a Celsius-skála szerinti -240 fokos állandó hőmérsékletet mért a Hold déli pólusainál fekvő kráterekben, ahová soha sem jut el fény” – olvasható Richard Vondrak, a NASA kutatójának nyilatkozata a New Scientist című brit tudományos hetilapban. Ez 30 fokkal alacsonyabb hőmérséklet a Plútón négy évvel ezelőtt mért –230 foknál, és mindössze 33 fokkal magasabb az abszolút nulla foknál, amely a Celsius-skála szerint –273, 15 fokot jelent.
A New Scientist szerint a felfedezést révén nőtt annak az esélye, hogy vizet találnak a déli pólus valamelyik kráterében. Korábbi számítások ugyanis azt mutatták, hogy a víz és más illékony gázok –220 fokos hőmérséklet felett szertefoszlanak az űrben.
Mint arról nemrégiben a National Geographic Online is beszámolt, a kutatók már régóta feltételezik, hogy a Hold sarkvidékei környékén a kráterek fenekén nagy mennyiségű vízjég fordul elő. Ennek a megfigyelésére küldte ez év nyarán a NASA a Holdra az LRO űrszondát, amelynek két egysége október 9-én csapódik be az egyik ilyen kráterbe. A becsapódás során kirepülő törmelékben próbálják megfigyelni a vízjeget – amennyiben van.