Mérgező anyagok szabadulnak fel az alpi gleccserekből
Az évtizedeken keresztül a jég által magába zárt anyagok a globális fölmelegedés következtében megindult olvadás hatására szabadulnak föl – állítják svájci kutatók.
„A globális felmelegedés gyorsulásával a folyamatnak szörnyű környezeti hatása lehet a hegyvidékre” – hívják fel a figyelmet a szakemberek az Environmental Science and Technology című folyóiratban megjelent tanulmányukban.
Három svájci tudományos intézet kutatóinak egybehangzó véleménye szerint Európa legnagyobb hegyláncára a szennyező anyagok többsége nagy távolságból, a szelek által érkezett.
A szakemberek egy 1953-ban Közép-Svájcban épült vízierőmű alpesi tavának üledékrétegeit vizsgálták meg, és benne tisztán kimutattak olyan, ma már betiltott ipari és mezőgazdasági eredetű vegyi anyagokat, rovarirtószereket, mint a dioxin és a DDT.
„A rétegek segítségével megállapíthatjuk, hogy a ’60-as és ’70-es években nagy mennyiségben gyártott POP-vegyületek (Persistent Organic Pollutants – nehezen lebomló, perzisztens szennyezőanyagok) ebben a hegyvidéki tóban is lerakódtak” – jelentette ki a tanulmány Christian Bogdal, a Svájci Szövetségi Anyagkutatási és -vizsgálati Intézet munkatársa, a tanulmány egyik szerzője.
Noha az 1970-es évektől ezen anyagok koncentrációja csökkent – ekkor már a POP-vegyületek nagy részének használatát megtiltották – meglepő módon az utóbbi 10–15 év üledékeiben ismét felbukkannak. A kutatók következtetése szerint ekkor az Oberaarsee nevű tó vizét hosszú időn át egy gleccser táplálta, amelyből szinte olyan mértékben oldódtak ki szennyező anyagok, mint amikor azok még használatban voltak.
„A globális felmelegedés következtében felgyorsult gleccserolvadás magyarázhatja, hogy a szerves szennyezőanyagok szintje ismét történelmi csúcsokat ér el” – fűzték hozzá a kutatók, akik azt is elmondták, hogy két másik svájci gleccsertónál is hasonló eredményre jutottak, ugyanakkor egy másik, nem gleccserből táplálkozó tónál nem tapasztaltak hasonló növekedést.
A tanulmány szerzői megemlítették, hogy ez az első alkalom, amikor a gleccserek másodlagos szennyezőforrásnak bizonyultak.
A POP-vegyületek használatát és előállítását 2001-ben nemzetközi egyezményben korlátozták, illetve tiltották be, ám bizonyos fejlett ipari országokban – például az Egyesült Államokban – ez már évtizedekkel korábban megtörtént. Ezek az anyagok rendkívül stabilak, gyakran rákkeltő hatásúak, néhányuk akár a bőrön keresztül is a szervezetbe kerülhet.
A kutatás arra figyelmeztet, hogy a szennyező anyagok az alpesi vidékeken tavasszal rövid, de intenzív hullámokban jutnak a környezetbe. Ez a hegyi menedékházak ivóvizébe és a közeli tavak halain keresztül az egész táplálékláncba, sőt még az öntözőberendezésekbe és akár a hóágyúk havába is bekerülhet.
Az Alpok több nagy európai folyó (így a Rajna és a Rhone) forrásterülete. A szakemberek szerint a POP-vegyületek útvonalának megállapításához, valamint az anyagok mérgező hatásának vizsgálatához további kutatás szükséges.
Kapcsolódó cikk:
Rekordsebességgel olvadnak a svájci gleccserek