Afrika a klímaváltozás nagy vesztese
Bár a fekete kontinens mindössze 4 százalékkal járul hozzá a globális szén-dioxid kibocsátáshoz, a felmelegedés jelei sehol nem olyan egyértelműek és következményei sehol nem annyira húsbavágóak mint Afrikában – mindez nem a közeljövőben, hanem már napjainkban.
Az általános felmelegedés mára a legszegényebbek sorsát tovább nehezítő valósággá vált: aszályok és árvizek követik egymást, terjednek a betegségek, ember és állat egyaránt tanácstalan.
„Megváltozott az időjárás. Egyre szeszélyesebb az eső, a termés pedig egyre gyengébb” – panaszolja Tuke Shika, az etiópiai Loke faluban élő földműves kiszáradt kukoricaföldjei előtt.
Néhány száz kilométerrel arrébb, a Kenyában élő turkanák vágják le az éhség és a szomjúság tizedelte állataikat, hogy sürgős segítséghez jussanak.
Áradás: a hirtelen jött árvíz elmosott egy hidat Kenyában. A Mombasa közelében kitört ítéletidő és az áradás halálos áldozatot is követelt.
„Ez a legsúlyosabb aszály 1969 óta, amikor még a tevék is kipusztultak” – emlékszik egy hatvanas éveiben járó férfi, Esta Ekouam. A szárazság miatt 23 millióan szenvednek az éhségtől Afrika keleti felén.
A földrész déli részében ellenben árvizek pusztítottak az év elején, akárcsak északnyugaton, szeptember 1-jén Burkina Faso fővárosában, Ouagadougouban.
Szárazság: A kukorica évről évre kevesebb termést hoz…
„Egyértelműen Afrika a klímaváltozás első számú károsultja, bár ma még nehéz megállapítani, hogy mekkora szerepet játszanak ebben az éghajlatváltozás hatásai és a Afrikára jellemző szélsőséges meteorológiai jelenségek” – mondta el Nick Nuttall, a Egyesült Nemzetek Környezetvédelmi Programja igazgatójának, Achim Steinernek a szóvivője.
Áradás: árvíz Ouagadougouban
A jég olyan gyorsan olvad, hogy nem zárható ki, hogy húsz éven belül a kontinens legmagasabb csúcsai, a Kibo (a Kilimandzsáró legmagasabb csúcsa), a Kenya-hegy vagy a Ruwenzori valamennyien jégmentesek lesznek. Utóbbi, Uganda területén található hegység azért is fontos e szempontból, mert gleccserei táplálják az Uganda és a Kongói Demokratikus Köztársaság határfolyóját képező Semlikit. A gleccserek 1987 óta 50 százalékkal visszahúzódtak, s a csökkenő vízhozam mintegy száz alkalommal változtatta a Semliki folyását. Ez talán az első eset, amikor a klímaváltozás határmódosítást idézett elő. Környezetvédelmi szakértők szerint a folyó közelében található kőolajlelőhelyek miatt ez akár konfliktusokat is okozhat.
Szárazság: turkana férfi víz reményében a kezével ássa a földet Kenyában.
A decemberi koppenhágai klímacsúcson Afrika kérni fogja, hogy a gazdag országok hozzanak létre alapot, amelyből finanszírozni tudják a változásokhoz való alkalmazkodást. „Ha Észak nem működik együtt Déllel, mindnyájan áldozatok, vesztesek leszünk” – emelte ki Raila Odinga kenyai kormányfő.
Kapcsolódó cikkek: