Koppenhága: Finishez közeledve
Bár tegnap elmozdultak a holtpontról a tárgyalások, úgy tűnik, csak akkor lehet megmenteni a megállapodást, ha a nemzeti érdekek helyett a globálisakat helyezik előtérbe.
Csütörtökön folytatódtak az informális egyeztetések. Az előrelépést az jelentette, hogy felálltak az EU által javasolt újmunkacsoportok, az USA pedig bejelentette, hogy támogatja a 100 milliárd dolláros klímavédelmi alap létrehozását. A tegnap délben felállt új munkacsoportok serényen dolgoztak. Az idő hiánya miatt igyekeznek bizonyos kiemelt kérdésekre és különösen vitás pontokra koncentrálni. A csoportok a munkájukról, az elért eredményekről, valamint az országok javaslatairól jelentést készítenek, és ezek mentén folytatódhatnak a tárgyalások a magasabb szinteken.
Eközben az államfők sorra mondták el beszédeiket. Bajnai Gordon miniszterelnök beszédében hangsúlyozta, hogy Magyarország is készen áll harcba szállni a klímaváltozással, ugyanakkor elvárja, hogy a többi ország is kivegye a rá jutó arányos részét a feladatokból.
A nagy rohanásban reményt ad az USA bejelentése, hogy hozzájárul az évi 100 milliárd dolláros klímaalaphoz, amely kijelentést a fejlődő országok örömmel fogadták. Azonban hozzá kell tennünk, ez nem jelenti az alap megnövekedését, csupán a terhek elosztásának képe kezd fokozatosan kirajzolódni.
Ban Ki Mun ENSZ főtitkár és Hillary Clinton amerikai külügyminiszter a tanácskozás szünetében
A WWF szerint itt lenne az ideje, hogy az EU megmutassa, valóban komolyan gondolta vezető szerepét a klímaváltozás elleni háborúban. További lendületet adhatna a tárgyalásoknak, és nem utolsó sorban óriási gesztus lenne a fejlődők felé, ha az EU valóban vállalná a az 1990-es szinthez képesti 30%-os kibocsátás-csökkentést 2020-ig.
|
Obama elindult…
A pénteken Koppenhágába érkező Obamától sokan csodákat várnak. Remélhetőleg az USA elnöke betartja korábbi ígéreteit, és valóban komolyan beszáll a klímaváltozás hatásainak mérséklésébe. Mindenesetre Obama várva várt pozitív állásfoglalása szintén lendületet adhatna a folyamatoknak. Sokan abban bíznak, hogy ha az USA és az EU is hajlandó előre lépni, akkor Kína is rugalmasabb lenne. Egy ambíciózus bejelentés tőlük a főbb kérdésekre vonatkozóan igazi áttörést jelenthetne.
Az amerikai elnök leszállása után nem sokkal közel 20 államfővel találkozott, köztük a brit, a francia, a kínai, az orosz és a brazil vezetőkkel. Tervei szerint nem több, mint 9 órát tölt majd Koppenhágában. Vajon mire elég ez az idő?
Még nem tudni, hogy Obama tartogat-e valamit a tárgyalásokra, jelenleg mindenki az ő beszédére vár a Bella Centerben.
Ahsbahs Krisztina
WWF Magyarország
További információk: Koppenhága.blog.hu