Óceánnal borított Föld-szerű exobolygót fedeztek föl
A Földhöz hasonlatos bolygót fedeztek fel a Naprendszeren kívül amerikai és európai csillagászok. Az egyelőre a GJ 1214b nevet viselő égitest a szakértők szerint bővelkedhet vízben.
A világ egyik legtekintélyesebb tudományos folyóirata, a brit Nature oldalain publikált tanulmány szerint az újonnan fölfedezett bolygó sugara mintegy 2, 7-szerese, tömege pedig 6, 5-szöröse a Földének. Ezzel meglehetősen kicsi az eddig felfedezett exobolygókhoz képest.
A GJ 1214b mintegy 42 fényévnyire van a Földtől. A bolygó sűrűsége a tudósok szerint arra enged következtetni, hogy a szilárd vas-nikkel maggal rendelkező égitestet háromnegyed részben víz és jég borítja. „Alapvetően egyetlen hatalmas óceán az egész felszín, igazi vízivliág” – mondta el David Charbonneau a massachusettsi Cambridge Harvard-Smithsonian Csillagászati Központjának munkatársa, a tanulmány vezető szerzője. Mivel azonban a GJ 1214b légkörében a földinél 20 ezerszer nagyobb nyomás uralkodik, a víz részben kristályosodott formában van jelen. A bolygót hidrogén- és héliumtartalmú légkör öleli.
„A felfedezés valóban kivételes” – jelentette ki George Mercy, a Kaliforniai Egyetem kutatója. A szakember nyilatkozata szerint eddig csak egyetlen olyan Naprendszeren kívüli bolygót – a CoRot-7b-t – fedeztek fel, amely méreteiben hasonló a Földhöz. A CoRot-7b sugara 1, 7-szer nagyobb a Földénél.
A GJ 1214b-n uralkodó hőmérsékletet 120 és 280 Celsius fok közöttire becsülik a kutatók, így sokkal „hűvösebb” a CoRot-7b-nél, amelyen 1700 Celsius fok körüli hőmérséklet uralkodik. Azonban újonnan felfedezett exobolygó sem alkalmas az emberi életre, mert még így is túl meleg, légköre pedig tízszer vastagabb a Földénél.
Kapcsolódó cikk:
Fölfedezték az első szilárd exobolygót