Új Föld a láthatáron!
Amióta csak világ a világ, a hatalmas univerzumban egyetlenegy Földet ismerünk. De nemsokára rátalálunk majd egy másodikra, azután még egyre, megint egy újabbra, és így tovább…
Írta: Timothy Ferris
Hosszú évezredekbe telt, mire az emberiség megismerte saját bolygóját, majd további sok száz esztendő alatt földerítette a szomszéd planétákat is. Manapság viszont már hetente fedezünk föl egyre újabb világokat. A csillagászok eddig közel négyszáz olyan „exobolygót” azonosítottak, amelyek nem a Nap, hanem más, távoli csillagok körül keringenek. Számos idegen világ pedig olyannyira bizarr, hogy beigazolódni látszik J. B. S. Haldane evolúcióbiológus híres mondása, miszerint „az Univerzum nemcsak furcsább, mint képzeljük, hanem különösebb bárminél, amit csak elgondolhatunk”.
Példának okáért ott van a Földtől 257 fényévre a hd 149026 b: ez egy „forró Szaturnusz”, amely afféle bolygó-Ikaroszként keringi körül anyacsillagát. Mégpedig olyan gyorsan, hogy a felszínén – épp mint a mesékben! – három földi napot tesz ki egy esztendő. A 150 fényév távolságra található hd 209458 b jelű „forró Jupiterről” közeli csillaga gigászi üstököscsóvaként fújja el a messzi űrbe a bolygó felsőlégkörét. Egy valamikori óriáscsillag pörgő és tömör neutrongolyóbissá zsugorodott, ma már csupán kisváros méretű maradványa – a psr B1257 +12 jelű pulzár – körül három sötét bolygó is kering. Más bolygók pedig nyilvánvalóan belezuhantak saját csillagukba, vagy eredeti naprendszerükből kivetett kósza vándorokként róják az örök sötétségben magányos útjukat.
A teljes cikket elolvashatja a magazin 2010. januári lapszámában.