Az első részletes képek a „Szellemhegységről”
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Amerikai kutatók a múlt hónapban bejelentették, hogy végre láthatóvá válik a „Szellemhegységnek” is nevezett felszín, amelyet az Antarktisz több kilométer vastag jégtakarója rejt el a szemünk elől.
Szöveg: National Geographic
Képek és ábrák: Michael Studinger/National Geographic
A felszínen áthatoló radarvizsgálati eredmények 2008-as és 2009-es adatai a Gamburcev-hegység minden eddiginél részletesebb térképének elkészítését tették lehetővé. A kutatók meglepően csipkézett hegyvonulatot tártak föl.
A radar alapján készített képek enyhén túlzó mértékben mutatják a mintegy 2600 méter magasságú csúcsok tagoltságát. „A hegylánc évmilliókkal az előtt jött létre, mielőtt az Antarktisz jege betemette volna” – mondta el Robin Bell, a Columbia Egyetem Lamont Doherty Földi Obszervatóriumának geofizikusa, aki a Nemzetközi Sarki Év tudományos programjának részeként vezette az Amerikai Gamburcev-régió Projektet.
A Déli Sarkhoz közeli hegyek nagy része kibukkan a jég alól – nem úgy mint a jóval keletebbre fekvő Gamburcev vonulatai.
Bell szerint a Gamburcev-hegység méretében és alakjában is az Egyesült Államok nyugati partvidékén húzódó Cascade-hegységre emlékeztet, amelyben többek között a híres Mount Rainier is található.
A kutatók a 2008-as expedíció során a radarmérésekhez tökéletesen sík terepet választottak ki a Gamburcev-hegységet borító jégtakaró felszínén. Ez a sok helyütt kifutópálya-simaságú felszín szöges ellentétben áll a néhol akár 4800 méter mélyen húzódó valódi felszín képével.
A mérések megkezdése előtt a repülőgép szárnyaira föl kellett szerelni a radarantennákat. Ez a csontig hatoló hidegben igen kemény munka – még a legenyhébb antarktiszi időjárásban is.
Az antarktiszi táj néha valóságos Tündérország képét mutatja, amelyet változatos felszínformák tarkítanak, például jégbarlangok, ugyanakkor a jég alatti felszín sokáig rejtély volt, amit csak hosszadalmas, kemény munkával sikerült feltárni. „Rengeteget kellett repülnünk” – írta Robin Bell e-mailen a National Geographicnak.
„12 hónappal ezelőtt a térkép még életlen volt” – nyilatkozta a kutató. – „De egy 700 kilométer hosszú és 250 kilométer széles szelvény sorozatos átrepülésével a részletek szép lassan előtűntek. Lassan elkészült a térkép, és megláthattuk a feltárult hegyvonulatot” – tette hozzá.
A feltárt terület földrajzi elhelyezkedése
Bell szerint a Gamburcev ősi völgyeiben néhol folyékony vízfolyást lehetett kimutatni a jég alól. „Vannak azonban olyan helyek, ahol a mozgó jégtakaró által vonszolódik a víz a lejtőkön fölfelé, át a csúcsokon, majd le a másik oldalon” – fogalmazott az expedíció vezetője.
A hegység topográfiájának tanulmányozása segíthet kideríteni, hogy mikor és hogyan alakult ki a Gamburcev-hegység – ez egy régi rejtély. A folyóvölgyek megléte világosan mutatja, hogy a hegység időben korábban jött létre, mint a ma jéggel borított antarktiszi felszín, de azt senki sem tudja, hogy hogyan. „A Gaburcev valószínűleg fiatalabb 500 millió évesnél. Ha idősebb lenne, akkor feltétlenül mutatnia kellene az Ausztrália és az Antarktisz hajdani összeütközésének deformációs jegyeit” – mondta el Bell. – „Nem is szólva arról, hogy a kialakulása óta eltelt 500 millió év alatt a hegységet teljesen eltűntette volna az erózió” – tette hozzá.
Még a jég alá rejtett Gamburcev-hegység a 2008-as és 2009-es radarmérések eredményei alapján készült legrészletesebb térképein is meglepően hegyes csúcsok pompáznak – bár a kép függőleges skálája felnagyított.
Robin Bell úgy gondolja, hogy a Gamburcev-hegység idősebb a kontinensen jelenleg is aktív Erebus vulkánnál. Szerinte a hegylánc mintegy 250 millió éve jött létre, amikor az Antarktiszmár nagyjából elfoglalta jelenlegi pozícióját a Déli-sarkon. „Az egy melegebb időszak volt, amikor a vízerózió lehetővé tette olyan mély völgyek kialakulását, mint amilyeneket a jégen áthatoló radarfelvételek mutatnak. Később aztán jött a jég, és betemette a völgyeket, sőt a csúcsokat is, amelynek következtében – egészen mostanáig – ez volt a Föld utolsó felfedezetlen hegylánca.
Az antarktiszi aktív Mount Erebus vulkán a Ross-jéghez közel található; távol a Gamburcev-hegységtől. A „világ végén” található táborba tartó csapattagoknak részt kellett venniük a vulkán közelében egy két napos kötelező túlélő tanfolyamon.
Kapcsolódó cikk:
Feltérképezték az Antarktisz jege alatt húzódó magashegységet