Egyre gyakoribbakká válhatnak a nagy hóviharok
Nem csak nálunk és nem is csak Európa szerte tombol a tél: a múlt héten az USA északi részének partvidéki államait szinte szó szerint ki kellett ásni a hó alól. A kutatók úgy vélik, hogy a múlt heti „Hóapokalipszis” csak az eljövendő kíméletlen telekből adott kóstolót – amelyekért a globális felmelegedés tehető felelőssé. Mások nem ennyire biztosak ebben.
Az Egyesült Államokban vastag hó takarja be a kontinensnyi ország számos államát. Az amerikaiak lassan kezdenek hozzászokni a nagy hóviharokhoz, az azokat kiváltó ok viszont forró viták tárgya.
A jelenség oka az El Nino?
Joe Bastardi meteorológus szerint a mostani hóviharok a ’60-as, ’70-es évekhez hasonló, hideg, hóban gazdag, trendszerűen kialakuló telek kezdete. Bastardi, a Pennsylvaniai Állami Főiskola Accu Időjárás Előrejelző Szolgálatának munkatársa úgy véli, hogy a februári rekord-havazásokért sokkal inkább egy tavaly kialakult El Nino-féle hurrikán tehető felelőssé, mint a klímaváltozás.
Egy El Nino akkor alakul ki, amikor a messzi Dél-Amerika északnyugati partjánál a Csendes-óceán vize szokatlanul felmelegszik. Ez a jelenség kiszámíthatatlan és előre nem megjósolható, s általában 3–7 évente következik be.
Jelentésében Bastardi leszögezte, hogy a jelenlegi El Nino nagyon erős, számos nagyobb hóvihart előidéző jelenség volt az Atlanti-óceán középső területén. A szakember úgy véli, hogy az El Nino megváltoztatja a jet-stream-ek, azaz a légkör magasabb tartományában nagy sebességgel fújó szelek áramlását, és az áramlás ilyen irányú megváltozása Észak-Kanada felől az Egyesült Államok felé nyomja a hideg levegőt.
A globális felmelegedés a hóviharok üzemanyaga?
„A felmelegedés és lehűlés periodikus ismétlődése –a hosszú távú globális felmelegedést tagadók szerint – kíméletlenebb amerikai telek hírnöke lehet” – nyilatkozta a National Geographic News-nak Bastardi.
|
„Tudjuk, hogy a Föld klímája változik” – fogalmazott a szakember. „A Csendes-óceán egyre hűvösebb lesz. Amikor az El Nino a hideg Csendes-óceánban alakul ki, keleten nagyon kemény telekre kell számítanunk”.
Más tudósok szerint azonban a globális felmelegedés a fő okozója az e havi észak-amerikai hóviharoknak – és ez a közelgő telek során még hevesebb hóeséseket okozhat.
Ellentétesnek látszik a hóviharokat a melegebb időnek tulajdonítani, de Amanda Staudt klímakutató szerint a viszonylag meleg idő nagyobb óceáni víztömeg párolgását okozza, és addig, amíg a hőmérséklet fagypont alatti, több csapadékkal járó téli viharokat okoznak.
„Ami a Hóapokalipszist illeti, nehéz bármilyen vihar okozójaként a globális felmelegedést okolni, de nagyon szokatlan, hogy egy tél alatt ekkora nagyságú és erejű hóviharok keletkezzenek” – jelentette ki Staudt, a virginiai Reston National Wildlife Society munkatársa.
Washingtonban, például kétszer esett ezen a télen 35–100 centiméter vastag hó – ami Staudt szerint még 300–400 évente is ritka.
Síléccel a Washington Emlékmű közelében. Hó alatt az amerikai főváros. (Fotó: Jewel Samad/National Geographic)
További globális felmelegítéssel kapcsolatos bizonyítékra várva…
Mint ahogy Bastardi, Staudt is úgy véli, hogy a jelenlegi El Nino hozzájárul az idei tél heves hóviharaihoz, azonban kisebb mértékben, mint a klímaváltozás, amely Staudt szerint az igazi veszélyt jelenti.
„Úgy vélem, cáfolhatatlan bebizonyosodott, hogy a Föld klímája melegszik, és az is, hogy ezért az emberek a felelősek” – mondta Staudt.
Ami Bastardit illeti, ő úgy gondolja, több tél telik majd el – nem is beszélve a sok tavaszról, nyárról és őszről – amire pontosan tudni fogjuk, hogy vajon a globális felmelegedés-e elsősorban a viharok kiváltó oka. „Egyre inkább úgy érzem, hogy a választ a következő 20–30 évben kapjuk meg” – vélekedett a meteorológus.