A kővé vált folyózátonyok és a gyapjas mamutok földje
A Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság elhatározta, hogy a szerveződő Bakony–Balaton Geopark további területeit is megismerteti az érdeklődőkkel.
A Balaton-felvidéken folytatódik a geotúra-vezetők képzése
Hazánkban elsőként – az Öreg-Bakony területén, pénzesgyőri helyszínnel – tavaly ősszel indult geotúra-vezetői tanfolyam. A szervezők számára is kellemes meglepetés volt a nagy érdeklődés, így a Balaton-felvidéki Nemzeti Park Igazgatóság elhatározta, hogy – eredeti terveinek megfelelően – a szerveződő Bakony–Balaton Geopark további területeit is megismerteti az érdeklődőkkel (a geoparkok földtani örökségünk megőrzésén és bemutatásán fáradoznak, lehetőleg a helyben élők minél aktívabb bevonásával, geoturisztikai programok beindításával).
Az április–májusban megtartandó tanfolyam témája a Balatonfüredtől Balatonfőkajárig húzódó terület megismerése, amely vidék az élettelen természeti értékek változatosságát és „minőségét” illetően – eltérően a magyar bortól és paprikától – nem csupán hazánkban világhírű: egyes földtörténeti idő- és korszakok határszelvényei valóságos nemzetközi „földtudományi búcsújáróhellyé” tették a Balaton-felvidéket. Talán kevesek tudják, hogy az egész Dunántúl legidősebb kőzete itt látható a felszínen, hogy nem lösz építi fel a kenesei magaspartokat, és hogy az építőanyagként jól ismert vörös homokkő egykori folyók zátonyainak, árterének nyomait őrzi.
A kenesei magaspartokat nem lösz építi föl… (Fotó: Csillag Gábor)
A 60 órás, három hétvégét érintő képzés során ezzel együtt nem csupán kőzetekről, geológiai folyamatokról és ősmaradványokról lesz szó, hiszen a geológus és földtani természetvédelemmel foglalkozó szakemberek előadásai mellett a növény- és állatvilág legfontosabb értékeivel, és nem utolsósorban a gazdag kultúrtörténeti örökséggel is megismerkedhetnek a hallgatók. Az elméleti oktatást természetesen sok terepgyakorlat is kiegészíti, amelyeknek köszönhetően közelebb kerülhetünk e „földtani kincseskamra” megismeréséhez, és el lehet sajátítani a túravezetés, a kommunikációs technikák fortélyait is.
Perm–Triász határ; Balatonarács (Fotó: Csuták Máté)
A tanfolyamot azoknak is érdemes elvégezni, akik „csupán” önmaguk vagy környezetük örömére szeretnék terepi tudásanyagukat bővíteni, de a szervezők célja egy olyan közösség létrehozása is, amelynek tagjai turisztikai kínálatukat szeretnék bővíteni ezzel az izgalmas, újszerű és hiánypótló tematikával. A tanfolyamot sikeresen elvégzők oklevelet és geotúra-vezetői igazolványt kapnak, és jogosulttá válnak a „Bakony–Balaton Geopark geotúra-vezető, Balaton-felvidék I. térség” megnevezés és embléma használatára, amelyet akár turisztikai tevékenységük során is hasznosíthatnak.
A térség geológiája mellett többek között a gazdag kultúrtörténeti örökséggel is megismerkednek a hallgatók… (Fotó: Horváth Anikó)
A tanfolyamra március 26-ig lehet jelentkezni; részletes tematikát, jelentkezési lapot stb. a nemzeti park weboldalán lehet találni.
Korbély Barnabás