Sítalpas kutatóút az Északi-sarkra
Három brit kutató 500 kilométeres sítalpas utazást tervez tenni az északi-sarkvidéken. Az út során a tengerek savasodásának következményeit vizsgálják.
Ann Daniels, a kutatás vezetőjének elmondása szerint azért választották az utazás e módját, mert az expedíció során olyan adatokat fognak gyűjteni, amelyeket máshogy nem szerezhetnének meg. Az adatok felvilágosítást adnak a légkör növekvő szén-dioxid-tartalmának az óceánokra, illetve azok faji sokszínűségére való hatásáról. Az információkat európai, amerikai és kanadai kutatóintézetek is felhasználják majd. A kutatást egy biztosítókonszern finanszírozza.
Az expedíció három résztvevőjére mínusz 45 Celsius-fokos hideg és rendkívül erős, viharos szelek várnak. A csapat közelében lesz egy másik kutatócsoport, amelyik egy mérőállomáson rendezkedett be 45 napra, hogy segítse az expedíciót.
Több szakember pesszimista jóslata szerint a következő évtizedekben drasztikusan megváltozhat a tengerek pH-értéke. Ez erősen negatív hatással lehet a környezet megváltozására érzékeny állatfajok, például a homárok, más rákok vagy az osztrigák életmódjára. Mivel a hideg vízben nagyobb mennyiségű szén-dioxid képes feloldódni, mint a meleg, a sarkvidéki tengerek különösen fogékonyak a fenyegető változásokra. Az ipari forradalom óta a tengerek savasságának mértéke mintegy 30 százalékkal emelkedett. A szakértők becslései szerint amennyiben tovább növekszik a szén-dioxid-kibocsátás, ez az érték akár meg is háromszorozódhat.
Kapcsolódó cikk:
A vártnál gyorsabban savasodnak a tengerek