Aktív vízmosások a Marson?
Marsi kráterek eróziós árkai bizonyíthatják, hogy a vörös bolygó felszínén jelenleg is vannak – időszakosan – folyékony vízfolyások – állítják német kutatók.
A Russel-kráter oldalában található eróziós árkok sokkal gyakrabban érnek véget hirtelen, minden átmenet nélkül (ahogy ez a lenti képen, a NASA felderítő műholdjának 2008-as felvételén is látszik), ahelyett, hogy legyező alakot formáznának – ahogyan az a száraz, szilárd anyagok lejtőn való lefolyásakor lenne elvárható. A szakemberek szerint az árkok mérete a vizsgált időszakban szemmel láthatóan növekedett is.
A kutatók, a münsteri Wilhelms-Vesztfáliai Egyetem Planetológiai Tanszékének munkatársai, akik tudományos vizsgálataik eredményeit a Geophysical Research Letters március végén megjelent számában publikálták úgy vélik, hogy a vízmosások formálódására a legvalószínűbb magyarázat a közeli vízjég időszakos megolvadásakor bekövetkező vonalas erózió. Ilyenkor a folyékony halmazállapotú víz a marsi homokkal összekeveredve iszapárat képez, amelyik lezúdul a kráter lejtőjén.
Kapcsolódó cikk:
Folyékony víz a Marson?