Fókuszban a vulkánkitörések
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Az izlandi Eyjafjallajökull-vulkán kitörése napok óta foglalkoztatja a különböző médiumokat és a közvéleményt. Hamufelhő, légtérzár, káosz a légiközlekedésben: az egész világ erre a tűzhányóra figyel. Pedig kitörések mindig voltak és lesznek. Lássunk néhány érdekes esetet, amelyről a National Geographic Online is beszámolt!
Ősi vulkánkitörés miatt különböznek egymástól az óriásteknősök
A csendes-óceáni Galapagos-szigetek élővilága rendkívül fontos megfigyelésekhez és törvényszerűségek felfedezéséhez járult hozzá már korábban is.
Bővebben >>
Izland a hét műholdképén
Az ELTE műholdvevő állomás vételkörzetének épp az északnyugati határán fekszik Izland szigete. A sziget 1500 méternél magasabb hegyein nyáron is megmarad a belföldi jégtakaró. Most, még sok helyütt hó borítja a felszínt, és a hómentes területek is inkább kopárak, barnák.
Bővebben >>
Gyilkos tavak robbanhatnak Afrikában
Különleges munka zajlik Afrikában: két kameruni tóból próbálják eltávolítani a veszélyes széndioxidot, amely robbanással, illetve halálos gázmérgezéssel fenyegeti a környék lakosságát.
Bővebben >>
Vulkán nőtt ki a földből
1943. február 20-án keletkezett a Paricutin elnevezésű vulkán Mexikóban. Néhány nap alatt 50 méterre nőtt ki a földből, majd 1 év elteltével már 336 méter magas volt. Keletkezése alapján a Paricutin a világ hét természeti csodái sorába tartozik.1952 óta az inaktív vulkánok közé sorolják.
Bővebben >>
Fotó a villámlással kísért vulkánkitörésről
Kilencezer év szunnyadás után a napokban tört ki a chilei Chaitén vulkán. A láva, por és hamu május eleje óta váltakozva tör a felszínre. A vulkánkitöréseket gyakran villámlás kíséri, amit most egy fotósnak sikerült lencsevégre kapnia.
Bővebben >>
Lüktet a felszín a Yellowstone-parkban
A Yellowstone Nemzeti Parkban lévő Yellowstone kaldera 2004 közepe óta évente hét centimétert emelkedik. Ez háromszor több, mint az 1923 óta tartó megfigyelés óta tapasztalt második legnagyobb éves növekedés.
Bővebben >>
10 furcsa természeti jelenség
Békazápor, tűzvihar, óriáshullám; a természet olykor furcsa – és nem békés – arcát is megmutatja. Szerencsére ezek a jelenségek ritkán fordulnak elő, de akkor jobb, ha fedezékbe húzódsz!
Bővebben >>
A globális katasztrófa vulkánjainkba van programozva
Bizonyított, hogy a múltban minden eddig ismert kitörésnél százszor hevesebb vulkánok pusztítottak a Földön. Megváltoztatták az éghajlatot és megölték az élőlényeket. Lehet, hogy a jövőben embermilliókat pusztíthat el egy tűzhányó? Pesszimista (vagy hatásvadász) vulkanológusok szerint a globális katasztrófa vulkánjainkba van programozva.
Bővebben >>
Káprázatos műholdkép egy alaszkai vulkánról
A napokban készült műholdfelvétel az Alaszka partjaitól induló Aleut-szigetek egyik legaktívabb vulkánjának – Cleveland vulkán – hamufelhő kitörését rögzítette.
Bővebben >>
A tűzokádók titkairól
A Földön minden tízedik ember az 1500 aktív tűzhányó valamelyikének árnyékában él. Közülük 2008-ban 64 vulkán tört ki. Írásunk a vulkáni működés előrejelzését, az előtörő mérges gázokat, és a szupervulkánok kérdését is érint.
Bővebben >>