Olajos képek az öbölből
Egyes szakértők szerint az eddig véltnél kétszerte több olaj ömlött a Mexikói-öböl vizébe az Egyesült Államok történetének legsúlyosabb környezeti katasztrófája során, a Deepwater Horizon platformon áprilisban bekövetkezett olajfúró-torony balesete óta. Az olaj időközben már elérte az amerikai partokat, s a szennyeződés mértéke egyre aggasztóbb.
Képek forrása: National Geographic
Amerikai tudósok szerint akár kétszer annyi olaj is ömölhetett a Mexikói-öböl vizébe az olajfúró platform két hónappal ezelőtti felrobbanása óta, mint amekkora mennyiséget a legutóbbi becsléskor kiszámítottak. A vízbe került olaj mennyisége valahol 160 millió és 380 millió liter között van – jelentették helyi idő szerint csütörtök este. Ez a mennyiség legsúlyosabb esetben naponta 6, 36 millió liter kiömlött olajat jelent. A szövetségi kormány megbízásából vizsgálódó tudományos szakértők új közleményükkel már harmadszor módosították becslésüket, és könnyen elképzelhető, hogy nem utoljára.
Közben több amerikai városban fizikai erőszakba torkollottak a BP elleni indulatok; vandál rongálások történtek benzinkutaknál. A Mississippi állambeli Southavenben az 51-es autóút mentén kilőtték egy BP-kút épületének ablakait. A helyi alkalmazottak meg vannak győződve, hogy a vandalizmust az az elégedetlenség táplálta, amelyet egyre több amerikai érez az olajcéggel szemben.
„Szerintem emiatt történt, nincsenek ellenségeink” – mondta el Alex Saleh, a benzinkút egyik dolgozója, aki hozzátette, hogy a kút boltjából, amelynek ablaküvegeit éjszaka lőtték ki, semmit nem loptak el.
A BP-vel szembeni erőszakról több körzetből érkeztek jelentések. New Yorkban is számos BP-kutat megrongáltak; több helyen a cégfeliratot tették tönkre vagy szemetet szórtak a benzinkutak területére. Az amerikai kormány és a sajtó egyaránt a brit olajcéget okolja a az amerikai történelem legnagyobb, a Mexikói-öbölben bekövetkezett környezeti katasztrófájáért. A megsérült fúrótoronyból 51. napja ömlik a nyersolaja tengerbe, s a szivárgás teljes megszűntetésére valószínűleg még hónapokig – ha nem évekig – kell várni.
Az Egyesült Államokban mintegy 12 ezer BP-benzinkút működik, bár maga a cég csak a kutak töredékét tulajdonolja, a legtöbb amerikai vállalkozók kezében van. Az Obama-kormány egyre határozottabban lép fel a BP-vel szemben. Eric Holder igazságügy-miniszter tegnap közölte: megteszi a szükséges lépéseket annak érdekében, hogy ne az amerikaiaknak kelljen kifizetniük a kárelhárítás költségeit. A miniszter kijelentette, hogy a felmerülő kiadásokat a BP-nek kell megtérítenie.
„Biztosíthatom az amerikai népet, hogy egyetlen centet sem kell fizetnie a tisztítási műveletekért az öböl térségében, minden kárért a BP a felelős” – nyilatkozta Tony Hayward, a BP vezérigazgatója, aki a jövő héten részt vesz egy meghallgatáson az amerikai képviselőházban, amelynek témája a BP felelősségének feltárása az olajkatasztrófában.
Kapcsolódó cikkek: