Karsztos tájakon – a Bihar-hegység

Az Erdélyi-középhegység központi, legnagyobb tömegű és magasságú masszívumában a látványos karsztjelenségek helyenként bazárnyi mennyiségben tárulnak elénk.
Fotók: Razvan Antonescu
A Bihart javarészt kitűnően karsztosodó triász és jura mészkő épít föl, s a terület a felszíni és felszín alatti karsztformák valóságos tárháza. (A kataszterbe vett karsztformák száma 115.)
A karsztos terület egyik legérdekesebb térszíne a Pádis fenyvesekkel és havasi legelőkkel borított, kb. 30 négyzetkilométernyi területű, 1200–1300 méter átlagmagasságú fennsíkja, amelyet minden oldalról havas hegycsúcsok vesznek körbe. Felszínén számtalan dolina és víznyelő található, amelyek maradéktalanul levezetik a fennsík vizeit.
Erről a területről több nagyszerű túraútvonal indul, amely a látogatókat megismerteti a hegység változatos és csodálatos szépségű karsztformáival. Az egyik út a Szamosbazár területére visz, amely nevét arról kapta, hogy a karsztjelenségek itt bazárnyi bőségben tárulnak elénk. A víznyelőkön, dolinákon kívül egy gyönyörű, teljes egészében bejárható átmenőbarlang, az Aragyásza, egy havasi tisztás és a Meleg-Szamos 300 méter mély szurdoka fogadja a látogatót, amelynek látványa a fantasztikus panorámát nyújtó Belvedere-kilátópontról a legimpozánsabb.
A Pádis vizei a fennsíktól mintegy 3 kilométerre található Ponor-réten bukkannak elő a föld alól, majd mintegy 1 kilométer hosszú felszíni folyás után egy újabb, szűk víznyelőben megint eltűnnek. A Ponor-rét a tavaszi hóolvadáskor annyi vizet ont ki magából, hogy a víznyelő ezt a mennyiséget nem képes már elnyelni, s ilyenkor a réten nagy tó képződik.
A víz innen 150 méterrel lejjebb, hatalmas szakadékdolinák peremén bukkan ki ismét a felszínre, hogy a Csodavár óriási kapuján keresztül újra a föld alá bújjon. A Csodavár impozáns barlangszádája 74 méter magas, 30 méter széles, s a nyílás fölött mintegy 120 méter magas függőleges sziklafal található. A Csodavár barlangja kb. 500 méterig járható, azon túl a meredek sziklafalak, az örvénylő barlangi patak és a vízesések megakadályozzák a továbbjutást.
A Galbena folyó szurdoka is szuggesztív látvány. A számos zuhataggal tarkított szurdok mélyébe függőleges létrákon, ingatag függőhidakon és drótkötéllel biztosított sziklaperemi ösvényeken lehet leereszkedni. A szurdok a fönti peremről is megcsodálható. A Galbena-szirt 1243 méter magas kilátójától nem messze a Rozsdaszakadék erózió marta, csuszamlásokkal tarkított felszíne, a másik irányba pedig az Eszkimó-jégbarlang található. A kilátó alatt a Flóra-rét tarka, virágos mezője terül el.
A Bihar természeti szépségeit, változatos karsztformáit a 19–20. század fordulóján élt helybéli földbirtokos, Czárán Gyula tárta föl, s a Bihar turisztikai infrastruktúrájának megalapozása céljából turistaösvényeket, hidakat, létrákat épített a hegységben.