Óriási „jégsziget” született
Egy Manhattannél négyszer nagyobb jégtömb szakadt el a grönlandi Peterman-gleccserről. Elképzelhető, hogy a térségben ez az eddig ismert legnagyobb méretű gleccserösszeomlás.
Andreas Muenchow, a Delaware Egyetem oceanográfusa véleménye szerint, a „jégsziget” mintegy 260 négyzetkilométernyi területű, s annyi a víztartalma, hogy 120 napon keresztül el tudná látni a USA lakosságát ivóvízzel.
Az összeomlás eredményeképpen a Peterman-gleccser, amely az északi sarktól 1000 km-
re található, eredeti hosszúságának a negyedére, 70 km-re esett össze, amely a csütörtöki műholdfelvételek tanúsága szerint egy úszó jégpadra hasonlít.
Az új grönlandi jéghegy Muenchow szerint legalább a második legnagyobb ismert jégelszabadulás. „A másik kolosszális jégtömb 1962-ben szakadt le szintén a Peterman-gleccserről, de azt nem tudjuk, hogy az nagyobb lehetett-e a mostaninál” – mondta el a szakember, hozzátéve, hogy számos jégárhoz hasonlóan a Peterman-gleccser is szétbomlott az utóbbi néhány év során.
Regine Hock, a Fairbanksi Alaska Egyetem glaciológusa szerint a jégpadok letöredezése normális folyamat, amely bármikor újra megtörténhet. „Egy ekkora hatalmas jégdarab azonban, … nos, ez már nagyon szokatlan” – fogalmazott a kutatónő.
Fotó: George F. Mobley/National Geographic
A szakember szerint mivel a part menti gleccserek számos más helyen is – amint becsusszannak a tengerbe – növekedésnek indulnak, több figyelmet kellene fordítani az okokra: meg kellene vizsgálni, hogy ez nem valamiféle jelzésféle-e arra, hogy valahol valami történhetett.