Pusztító tornádók: mint egy turmixgépben
A tornádók az Egyesült Államokban évente 70 embert ölnek és 1500-at sebesítenek meg, miközben 400 millió dollár kárt okoznak. Középnyugaton több tornádó fordul elő, mint bárhol másutt a Földön.
A Dél-Dakotától Texasig terjedő kétmillió négyzetkilométeres területet tornádó-folyosónak nevezik. Meleg, párás levegő fúj a Mexikói-öböl felől, és nekiütközik a száraz, hideg levegőnek, amely a Sziklás-hegységből érkezik. Az ütközés hatására irányukat és sebességüket megváltoztató szelek bizonyos magasság felett légörvények kialakulásához vezethetnek. Amikor a felemelkedő nedves légtömeg eléri a hideg légréteget, az örvénylés még gyorsabbá válik. Ha egy ilyen hevesen forgó légoszlop eléri a földet, megszületik a tornádó.
Ezer zivatarból csak egyben keletkezik szupercella, és 10 szupercella közül mindössze egyből keletkezik tornádó. Ráadásul a tornádók közül is csak minden századik válik igazi 480 km/órás óriássá. Számítások szerint a forgószelek másfélszer akkora erőt fejtenek ki, mint az egyenesen fújó szelek, tehát egy 480 km/órás tornádó olyan erővel csap le, mint egy 700 km/órás egyenesen fújó szél.
A kutatók annak alapján sorolják be a tornádókat, amit maguk után hagynak.
Amit tudunk a tornádó pusztításáról, hogy három részből tevődik össze: Először az épületszerkezet alapját kapja el egy szélroham. Aztán a forgószél körüljárja kívülről. És végül, mint egy felütést adó bokszoló, egy erőteljes felfelé irányuló széllökés teljessé teszi a rombolást. Ráadásul a szélnek van egy egyszerű szabályszerűsége: Ha befúj egy házba, ki is akar jönni onnan. Darabokra szakad a ház!
Az egyik módja annak, hogy tanulmányozzuk, miként pusztítanak a tornádók: a hátrahagyott romok elemzése. Sehol sem lehet ezt jobban megtenni, mint Oklahomában. 1999. május 3-án 59 forgószél sújtotta a környéket, köztük egy ritka nagy, másfél km széles, 480 km/órás gigász, amely végigszáguldott Oklahoma City egyik külvárosán. Összesen 43 halottat és több milliárd dollárnyi kárt hagyott maga után. Azon a napon a műszerek a valaha mért legnagyobb szélsebességet jelezték. Egy átlagos tornádó útjában általában néhány ház romba dől. Ez a szörnyeteg viszont minden egyes házat romba döntött.
Gary England, a térségben dolgozó meteorológus: „Tudtam, hogy mondanom kell valamit, amit eddig még soha, hogy felhívjam az emberek figyelmét. Fogjanak sok párnát, sok takarót, és menjenek a fürdőkádba! Menjenek a falakon belülre, és burkolózzanak be a párnákba, takarókba és kabátokba, bármibe!”
Az egyik áldozat, Julie a földszinten volt, ahol a szél a legveszélyesebb. Berontott a WC-be, betakarta ötéves lányát a saját testével, és becsukta a szemét. A 480 km/órás szél pontosan oda csapott, és ilyenkor a mindennapi tárgyak halálos lövedékké válnak. Egyik darab áttörte Julie házának téglafalát, besüvített a WC-be, és eltalálta őt.
Julie: „Jason Stark, mentős a szomszédban lakott, és sietett segíteni. Először azt mondta: A francba. Ha egy mentős ezt mondja, az ember tudja, hogy nagy a baj.”
A kétszer négy ujjnyi fa repesz bement a fülén, átment az állkapcsán, bele a nyakába, és ott eltalált egy nagy eret. Ez a nyaki verőér, aztán átment a torkán, keresztülment rajta, belevágott a másik oldali verőérbe, és ez alatt, a bal kulcscsontjában megakadt. A deszka tehát átfúrta Julie fejét, és csak akkor akadt meg, amikor már öt centire kilógott a másik oldalon. Jason felismerte, hogy ha eltávolítja a lécet, Julie el fog vérezni. Meghozta az életmentő döntést, hogy erősen rögzíti a helyén. Julie-nak 5% esélyt adtak, hogy életben marad, de egy évnyi sorozatos műtét után végül talpra állt. Új otthona, amelynek van egy bunker része a garázs alatt, a régi helyén épült. A házban őrzi a léc egy darabját, amely szörnyű emlékeztető a tornádó hihetetlen erejére.
A törmelék becsapódások specialistája, Tim Marshall azt méri, milyen veszélyesek a repeszek az emberi életre. Az oklahoma-i tornádó néhány óra alatt körülbelül kétmillió köbméter törmeléket halmozott fel. Ez több, mint Oklahoma egy egész év alatt termelt átlagos szemétmennyisége.
Tim Marshal: „Egy deszka több falon keresztül hatolt, mielőtt megállapodott a hűtőszekrényben. Nekem újdonság volt, hogy egy deszka beleálljon a hűtőszekrénybe, de még jobban meglepett, hogy hogyan jutott oda, a tetőn és a plafonon keresztül.”
|
A Texasi Műszaki Egyetem Repeszhatás Központjában a szakemberek kiszámították, hogy egy 400 km/órás tornádó a másodperc töredéke alatt képes felgyorsítani egy hét kilós lécet 160 km/órás sebességgel száguldó repesszé. A léc keresztülmegy a falon a ház belsejébe, ahol esetleg az ember menedéket keres. Még egy 20 centi vastag beton falazótégla is csak alig lassít le egy ilyen sebességgel mozgó repeszt. A legtöbb ház ezen a vidéken vékony falszerkezettel épül. Egy 150 km/órás sebességgel mozgó léc betör a ház egyik oldalán és kimegy a másikon, anélkül hogy maga a léc megsérülne.
Dallas veszélyben
A városban a tornádók különösen veszélyesek, mert rengeteg törmeléket visznek magukkal, miközben nagy épületeken haladnak keresztül. A legveszélyesebb hely ilyen szempontból a Texasban található Dallas és Fort Worth, ahol öt és fél millió ember él. Ez a legsűrűbben lakott terület az egész tornádó-folyosón. Az elmúlt 50 évben legalább 6000 tornádó sújtotta Texas államot, köztük csak a dallasi kerületet több mint 65. Nem az a kérdés hát, hogy Dallast eléri-e egy óriás tornádó, hanem az, hogy mikor. Ha az Oklahoma Cityt sújtó szélvész nyomvonalát, ráhelyezzük Dallas térképére, az anyagi kár öt milliárd dollár kár lenne, és csaknem 40 ezer épület dőlne romba. Ahogy keresztülhalad a városon, a tornádó egyre veszélyesebbé válna. Üvegdarabok és irodai berendezések köröznének, mint egy hatalmas turmixgépben.
Kapcsolódó cikkek: