Hullócsillagok éjszakája volt
Augsztus 12-én éjszaka megérkeztek a nagy érdeklődéssel várt Perseida meteorok, amelyeknek megfigyelésére világszerte sok millióan vonultak ki az ég alá. Már az esti órákban láthattunk szép hullócsillagokat, de a fényesebbek az éjszaka közepén és második felében mutatták meg magukat.
Kedvező előjelekkel kiadós meteorzápornak nézhettünk elébe, ahogyan arról már az eseményt megelőzően is beszámoltunk. Hazánkban a Duna-Tisza-közén kiadós zivatarzóna nyomult előre a maximum éjszakáján, amely számos helyen akadályozta a megfigyeléseket. A szerencsés helyre települt dunántúli megfigyelők viszont 300–400 meteor fellvilanását láthatták.
A Bakony tölgyerdejében Márkó és Hárskút között élesítette be halszemoptikáját Ladányi Tamás asztrofotós, amelynek 360 fokos panorámáján egyetlen meteor sem suhanhatott át észrevétlenül. A vártnál kisebb aktívitást mutatott ugyan a raj, de – az egész éjszakát végigfényképezve – jó néhány látványos Perseida robbant a látómezőben. Az alábbi kép jól szemlélteti a radiáns pozícióját: a meteorok ívei mintha látszólag a Perseus csillagképből (a bal oldali fa csúcsa mellől) indulnának ki. A digitális összezéssel készült felvételen a legfényesebb meteorok –2 magnitúdó körüliek lehetnek.
Az éjszaka folyamán készült sok száz képet egymás után lejátszva szórakoztató videón követhetjük nyomon az ég történéseit; áthaladó repülőkkel, felvillanó meteorokkal, az erdő apró állataival és vonuló felhőkkel egyetemben.
Az asztrofotósok Földünk számos pontján állították fel kameráikat fényes meteorok, tűzgömbök megörökítése reményében. Stéphane Guisard, a TWAN fotósa és az Európai Déli Obszervatórium (ESO) munkatársa a Paranal Obszervatórium komplexumát szemelte ki kulisszaként. A képen a Chile északi részén, 2635m magasságban található csillagvizsgáló felett látványosan húzódik a Tejút sávja egy fényes meteor társaságában.
Iránban Teherán közelében szintén magaslatról, 2400m-ről követte nyomon a meteorok hullását Amir H. Abolfath (TWAN), aki az Elburz hegységben az Alamut-völgyből fotózott. A felvételen látszólag a fényes Jupitert kerülgetik két oldalról a csodaszép hullócsillagok.
Végül örömmel újságoljuk, hogy a NASA elismert fórumai után a magyar fotográfus – számunkra ismerős – Taliándörögdön készült Perseida fotója augusztus 15-én a National Geographic USA-beli online kiadásának címlapján is szerepelt.
Kapcsolódó cikkek: