Meglepően sekély mélységben a magma Hawaii alatt

A Hawaii-szigetek alatt a tudósok olyan közel, amilyen közel ilyen képződményt eddig még nem találtak, 3–4 kilométernyire a felszínhez, egy óriási izzó magmakamrára bukkantak.
Ennek ellenére Julie Ditkof véleménye szerint, aki december 14-én, az Amerikai Geofizikai Egyesület San Franciscói ülésén tette közzé felfedezését, a hawaii lakosságnak nem kell attól tartania, hogy egy földrengés alkalmával netán beborítja és elnyeli őket a magma – a csaknem 3 kilométer vastag szilárd fedőkőzet több mint elegendő a katasztrófa megelőzéséhez – nyilatkozta a végzős geológus hallgató.
Ditkof az Ohiói Állami Degyetemen Haawii környékének vulkánikus szempontból legaktívabb vidékeiről, a Nagy Szigetről és egy szomszédos, tengeralatti vulkánból vett mintegy ezer vulkanikus kőzetmintából meghatározta a kőzetkristályok kémiai összetételét. A geológus, aki témavezetője és egyetemi kutatópartnere, Michael Barton által egy másik vulkanikus szigeten, Izlandon kifejlesztett módszert alkalmazta, különös figyelmet fordított az olivinre, a földkéregnek arra az ásványára, amely először kristályosodik ki a magmából annak lehűlése során illetve a nyomás csökkenésekor.
„Az olivin-mintákban lévő egyes elemek egymáshoz viszonyított aránya felvilágosítást adott számomra arról, hogy milyen mélyen volt a magma, amikor elhagyta a magmakamrát és kristályosodni kezdett” – fejtette ki Ditkof, akinek a felfedezését még nem publikálta egyetlen szakfolyóirat sem.
Heves a vita a kérdésről
A magma-mélységgel kapcsolatos felfedezés hosszantartó vitákat válthat ki. 2008-ban, földtani szakemberek a nagy szigeti Kilauea vulkán közelében egy geotermális létesítményhez mélyítettek kutatófúrást, jelentették, hogy véletlenül áttörtek egy sekély magmakamrát. A tudósok még a fenti baleset után is bizonytalanok voltak abban a kérdésben, hogy a Nagy Szigeten a magma megszilárdulása után kialakuló lávaréteget termelő magmakamra, vagy kamrák általános mélysége milyen lehet.
A Hawaiin lévő vulkáni kőzetek egyéb kőzeteivel foglalkozó néhány korábbi tanulmány szerint a lokális lávaréteg nagyjából 18–40 kilométerről származott. Úgy tűnik azonban, hogy a szeizmikus vizsgálatok, a magmakamrákat sokkal sekélyebb szinteken is, 2–6 kilométeres rétegekből is kimutatták.
„Bizonyosságot akartunk szerezni arra nézve, hogy ez igaz lehet-e, vagy sem.” – jelentette ki Ditkof.
Hawaii erőforrása a magma?
A felszin közeli magma felfedezése azt is jelentheti, hogy Hawaii-nak van egy jó, könnyen hozzáférhető alternatív-energia forrása. Ez jó hír lehet az állam számára, amely a Scientific American című szaklap szerint energiaszükségletének 90 százalékát import olajból fedezi, ami az országos átlaghoz képest mintegy ötszörös áramköltséget eredményez.
Ditkof szerint a nagyon sekélyen lévő magmakamrák azt jelenthetik, hogy rendelkezésre áll egy olyan, kis mélységben lévő geotermális hőforrás, amit meg lehet csapolni példának okáért az áramfejlesztő telepek számára történő gőztermelés céljából.
Szöveg: Richard A. Lovett
Fotó: National Geographic