Veszélyben Nightingale-sziget madárvilága

2011. március 16-án a Tristan da Cunha-szigeteknél zátonyra futott egy görög teherszállító hajó. A 73 ezer tonnás Oliva szójababot szállított a brazíliai Santosból Szingapúrba. Máig kiderítetlen, miért tért el ilyen mértékben eredeti útvonalától, s hogyan futhatott zátonyra a szigetcsoportnál.
A tengerbe ömlött olajtól ragacsos északi sziklaugró pingvinek Fotó: Trevor Glass, Tristan da Cunha Conservation Department
Március 17-ére az Oliva széttört a Nightingale-sziget szikláin; 1135 tonna olaj szivárgott a tengerbe. A legénység tíz tagját egy helyi halászhajó, 12 főt pedig a másnap arra járó Prince Albert II. sétahajó mentett ki a tengerből.
Az Oliva hajó süllyedés közben Fotó: David E. Guggenheim
Tristan da Cunha a világtól távol eső lakott vidék, 2400 kilométerre a dél-afrikai Fokvárostól. Apró kis szigetcsoport az Atlanti-óceán déli részén, semmilyen hajózási útvonal nem vezet erre. Egészen mostanáig igazi földi paradicsom volt ez a hely, kiváltképp a szigetcsoport egyik tagja, a Nightingale-sziget. Itt tanyázik a világ egyik leglátványosabb és legjelentősebb madárpopulációja, köztük számos veszélyeztetett, illetve csakis itt honos faj, mint az északi sziklaugró pingvin. Itt él még szélescsőrű cethojsza, húszezer ritka albatrosz-pár, köztük a szépséges sárgacsőrű albatrosz, és a kihalás szélén álló, világszerte mindössze 50 párt számláló Tristan-sármánypinty. A 15 kilométerre fekvő szomszédos Inaccessible-sziget világörökségi helyszín.
Fotó: Trevor Glass, Tristan da Cunha Conservation Department
Március 18-ra a tengerbe ömlő olaj teljesen körbevette Nightingale szigetét, és egy 15 kilométer átmérőjű olajfolt a szomszédos Middle-szigetet is megközelítette.
Szívszorító képek járták be a világot: olajtól csöpögő pingvinek vergődnek a partra a tengerből, a populáció felét érinti a katasztrófa. Számtalan olajos tollazatú albatroszt is láttak, és fókákat, amelyek „furcsán viselkedtek”. Komoly veszélyt jelenthetnek a hajóról a partra jutó patkányok is. Eddig nem élt patkány Nightingale szigetén, így a rágcsáló igen veszélyes a költő madarakra: fölfalja a tojásokat és a kisebb madárfiókákat. Az olajömlés a kisebb élőlényeket is veszélyezteti, például a langusztát, amely a sziget legfőbb exportterméke. Becslések szerint csupán a Nightingale-sziget halászait évi 75 tonna veszteség éri.
Tristan da Cunha Természetvédelmi Minisztériumának vezetője, Trevor Glass hansúlyozta: egyáltalán nincsenek felkészülve egy ilyen súlyos katasztrófára. Ráadásul a szigetcsoporton gyakorlatilag nincs olyan partszakasz, ahol egy mentőhajó kiköthetne. A március 17-én Fokvárosból elindított mentőhajó március 21-én ért a helyszínre. A mentőcsapat mintegy 500 madárnak tud segítséget nyújtani 3-5 napra. Trevor becslései szerint azonban legalább 20 000 madár szorul segítségre. Márpedig a mentés sikere nagyban függ attól, hogy milyen gyorsan tudnak lépni.