Űrjármű a Nap előtt
Rendkívül ritka jelenségnek lehettünk tanúi 2011. május 22-én a déli órákban, amikor az űrpáros központi csillagunk korongja előtt haladt el. A földön 4,4 km széles sávban figyelhettük meg a jelenséget, és - fotós szemmel nézve - igencsak résen kellett lenni, ugyanis az áthaladás 0,35 másodpercig tartott.
Zűr az űrben
Kisebb felületi sérüléseket kapott, a tervek szerint, utolsó küldetését teljesítő Endeavour, melyet – minden bizonnyal – sikerül majd orvosolni az űrállomásbeli tartózkodása folyamán. Az űrsiklót 2011. május 16-án bocsátották útjára, és két nappal később sikeresen csatlakozott a Nemzetközi Űrállomáshoz.
Veszprémből a Castor csillagvizsgálóból követve az eseményeket azt a pillanatot sikerült lencsevégre kapni, amikor az űrjárművek az AR 1216 számú napfolt közelében haladtak el. Bár a körülmények távolról sem voltak ideálisak – ugyanis vékony cirruszfehőzet borította az eget – a sikeres képen azonosíthatóvá váltak az űreszközök egyes részletei is. Érdekes, hogy még a napfoltmaximum felé közeledve is milyen szegényes mostanában a Nap felszíne; mindössze egy nagyobb folt árválkodott a korongján.
A Nemzetközi Űrállomásra csatlakozott Endeavour űrsikló éppen a Nap előtt halad el, miközben egy napfoltot közelít meg.
A mellékelt kép a Nap felszínének megfigyelésére alkalmas technikával készült: 1200 mm-es fókusztávolságú távcsőre csatlakoztatott Herschel-prizma gondoskodott a beeső fény csökkentéséről, miközben 1/4000 expozíciós idő kellett a gyors űrsikló bemozdulásmentes megörökítéséhez.
Kép és szöveg: Ladányi Tamás