Nem egyszerű a megoldás a klímaváltozásra
Amikor a globális felmelegedésre vonatkozó előrejelzések túlságosan lehangoló képet festettek, Robert Socolow „tortaszeletei” adtak reményt.
Fotó: dreamstime.com
A Princeton Egyetem fizikaprofesszora és kollégája, Stephen Pacala ökológus olyan elmélettel állt elő, amely a klímaváltozás okozta vészjósló előrejelzésekkel szemben bizakodásra adott okot. Ha bizonyos lépéseket teszünk a környezet kímélésére, és mindegyik lépéssel jó adagot kiveszünk az üvegházhatású gázok várhatóan megugró értékéből, elérhetjük a kibocsátás szinten tartását.
Ezzel visszafognánk a globális felmelegedést, állította Socolow a Science folyóirat hasábjain 2004-ben megjelent tanulmányában. A professzor kollégái még egy játékot is kitaláltak: a játékos megválaszthatja, milyen stratégiát követ, hogy legalább hét darab, egy milliárd tonnányi gázkibocsátást megtakarító „tortaszeletet” gyűjtsön. A diagramba illeszthető cikkelyekkel eltörölhető a szén-dioxid 2050-re jósolt megkétszereződése.
Ma viszont Socolow úgy véli, nagy hibát követtek el. „A tortaszeletekkel szemléltetett megoldás ugyanis elhitette az emberekkel, hogy a globális felmelegedés orvoslása nagyon könnyű feladat.”
A fizikus a fenti elmélettel azt akarta szemléltetni, hogy óriási javulás érhető el olyan lépésekkel mint a gépjárműhasználat felére csökkentése, a szén-dioxid megkötése és eltemetése, szélmalmok telepítése.
Ez az elmélet ahelyett, hogy tettekre késztette volna az embereket, megnyugtatta őket”.
Az eddig lehetetlennek tűnő feladat egyszeriben könnyűvé vált, és a professzor úgy érzi, ennek ő is részese volt. Ma már a népesség nagy része azt is kétségbe vonja, hogy valós problémáról van szó, sokan közömbösek a klímaváltozást illetően.
Socolow állítása szerint jó szándékú csoportok rossz célra használták az elméletet. A tanulmány a környezetvédelmet és az alternatív energiák hasznosítását szorgalmazta, és ily módon a népességgyarapodás és a növekvő energiaigény ellenére nagyjából a jelenlegi szinten lehetne tartani az üvegházhatású gázkibocsátást, ami 3 °C-os globális felmelegedést jelent.
Sokan még ennél is tovább mentek: Ha Socolow tortaszeleteivel 3 °C-os felmelegedés mellett sikerül állandósítani a kibocsátást, akkor a módszerrel akár csökkenteni is lehetne a káros gázkibocsátást, ami mindössze 2 °C -os emelkedést eredményezne. (Ezt a célt tűzte ki 2009-ben a Koppenhágai Egyezményt aláíró 140 ország.)
Henry Lee környezetvédelmi programvezető szerint az ügy szószólói félrevezették az embereket, amikor Solocow elmélete alapján azt sugallták, hogy a felmelegedés anélkül is mérsékelhető, hogy ez pénzbe kerülne. „Azt hiszem az emberek most mérgesek, hogy mindezért fizetniük kell.
Ha megnézzük a tortaszeleteket, láthatjuk, hogy nem kicsik, vagyis Socolow nem ígért könnyű és biztos megoldást.
Lee úgy véli, az elmélet továbbra is megállja a helyét. Lehet, hogy a költségek magasabbak lettek, az elmélet mégis nagy jelentőségű. Nincs egyetlen üdvös megoldás a klímaváltozásra. Ez volt a tanulmány lényege, és ez máig igaz.”
Solocow mai receptje a klímaválságra: nézzünk szembe a súlyos helyzettel és nyeljük le a keserű pirulát. El kell fogadni, hogy nagyon kemény munka áll előttünk.
A tudósoknak és a szószólóknak be kell vallaniuk, hogy a minimális célkitűzések nem elegendők. Az emberiség nagy kihívás előtt áll: a gazdagoknak a szegények értékeihez kell csökkenteniük a kibocsátásukat.
A világnak őszintén és józanul szembe kell néznie a legrosszabb forgatókönyvekkel is. Ám mivel ezek túlságosan ijesztőek, eddig alig esett szó róluk. Ilyen például a 4,5 °C-nál nagyobb felmelegedés, aminek hatására a világ alapvetően megváltozna.
„Nemigen tudjuk, mi a nagyon rossz végkifejlet eshetősége. Sem az enyhe, sem a súlyos klímaváltozás nem zárható ki. Határozott időn belül komolyan le kell ülni tárgyalni, mielőtt már nemigen lesz mit mondanunk.”
Egyre kevesebb az idő, miközben a világ továbbra is ontja a felmelegedést okozó gázokat a légtérbe, lehetőségeink viszont szűkülnek.
Forrás: NGN