A nyári napforduló égi látványosságai
Az év folyamán a legrövidebb éjszaka a nyári napfordulóra (június 21-re) esik, ám a csillagos ég e rövid éjszakán is számos érdekességet tartogat csodálói számára.
A nyári napforduló pillanatáig központi égitestünk egyre északabbra nyugszik, míg a legészakibb pont elérése után látszólag megfordul, és délnek veszi az irányt. A Balaton déli partján élők számára ez az időszak varázslatos naplementéket tartogat, mert a tó felkvése miatt a Nap nyugvásának teljes panorámáját élvezhetik túlpart vonulatai felett.
Különböző kultúrák sokféle módon ünnepelték az év legrövidebb éjszakáját, amelyről általánosságban azt tartották, hogy a fény ezen a napon győzedelmeskedik a sötétség felett. A katolikus egyház ekkor emlékezik meg Keresztelő Szent János születésnapjáról. A magyar népszokásokban a nyári tűzgyújtáshoz társuló rítusok terjedtek el leginkább. A kereszténység gondolatiságába is beilleszthető volt a világosság tisztelete. A jeles dátumhoz párosul a Múzeumok Éjszakája rendezvénysorozat is.
A rövid éjszakához viszonyított hosszú szürkület kedvező lehetőséget biztosít a Nemzetközi Űrállomás átvonulásainak a megfigyelésére; szerencsés esetben egy napon akár négy alkalommal is nyomon követhetjük az ISS fényét. A mellékelt sorozatfelvételen a felső, fényesebb ív az űrállomás, míg vele véletlen párhozamot egy repülőgép nyomvonala alkot.
Egyes vallási szertartások folyamán azt tartották, hogy a résztvevők a Tejúton keresztül juthatnak el a holtak birodalmába. A kép a veszprémfajszi kálvária felett átívelő Tejutat ábrázolja, amelyet a magyar népi mondavilág Országútnak, Hadak útjának, Tündérek járásának is említett.
Ebben az évben a napforduló időszakához az utolsó negyedben járó Hold társult, amely az éjszaka második felében szolíd fénnyel borította be a tájat. Balatonfűzfőn a holdfényes kikötő nyugalmában ringatózó vitorlások felett a Skorpió és Nyilas konstellációk őrzik az éj békéjét.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás