Szemét tizedeli a ceteket
A világ óceánjaiba évről-évre dobált sok millió tonna műanyag szemét halálos veszélyt jelent a bálnákra, és más tengeri állatokra.
Nejlonzacskó a tenger fenekén. Fotó: dreamstime.com
Az elmúlt két évtized során cetek százait pusztította el a tengeri szemét. A tengeri madarak, teknősök, kisebb testű cetfélék nejlonzacskókba, halászhálókba akadhatnak fenn, míg a nagyobb emlősökre az ilyen hulladék lenyelése jelent komoly veszélyt.
2008-ban két partra vetett ámbrás cet gyomrában találtak nagy mennyiségű (205 kilogramm!) szintetikus anyagot. Az egyik állatnak szétroncsolódott tőle a gyomra, a másiknak a lenyelt műanyag törmelék egyszerűen elzárta az emésztőrendszerét.
Egy másik, Normandiánál partra sodort kék bálna gyomrában közel egy tonna műanyag volt, egyebek mellett brit üzletekből származó nejlonzacskók. 2009-ben hét ámbrás cet tetemet találtak az adriai partoknál Dél-Olaszországban, az állatok gyomra horgászkampóval, kötéllel és egyéb műanyag tárggyal volt tele.
„Különösen gyakran pusztulnak el hulladéktól a Cuvier-féle csőrös cetek az Atlanti-óceán északkeleti partjainál” – jegyzi meg Mark Simmonds, a Nemzetközi Bálnavadászati Tanács (IWC) tagja.
Hogy mekkora a baj, vagyis hogy egy-egy adott populációt vagy teljes állatfajokat fenyeget-e a veszély, egyelőre nem tudni.
„A világ nagy részén nem is regisztrálják a partra vetett bálnák tetemeit, az pedig még ritkább, hogy megvizsgálnák a gyomrukat” – mondja Chris Parsons, virginiai tengerbiológus.
Bár a bélelzáródásban elpusztult, vagy halászhálóban fennakadt cettetemek többsége valószínűleg észrevétlenül süllyed az óceán fenekére, a szakértők állítják, elegendő bizonyítékuk van arra, hogy a műanyag hulladék halálos veszélyt jelent a tengeri emlősökre. Ráadásul a lebomló műanyagokból származó toxinok tovább károsíthatják a tenger élővilágát.
Forrás: AFP /TerraDaily