Az Atlantis utolsó útja
Az Atlantis űrrepülőgép 2011. július 21-én, csütörtökön délben érkezett vissza a Földre. Ezzel befejeződött a NASA három évtizedes, összesen 135 küldetést tartalmazó projektje. Egy sorozatfelvétellel a Nemzetközi Űrállomásra csatlakozott űrjárműről éppen akkor sikerült fotót készíteni, mikor elhalad a Nap előtt.
Fotó: Ladányi Tamás
2011 már
c i u s á b a n a Discovery, májusban az Endeavour átvonlása után az Atlantis repüléséről is sikeres hazai felvételek készültek. Az ISS-en dokkoló űrrepülőgép július 18-án a reggeli órákban ezúttal 1,1 másodperc alatt vonult el a Nap előtt, így a sorozatfelvételen négy képkockával szerepel. A képen az űrjármű sziluettjének relatíve kis átmérőjét a nagynak számító, 675 km-es távolsága okozta. Központi égitestünk felszíne, a mellékelt kép tanúsága szerint eközben meglehetősen aktívnak mutatkozott; öt napfoltcsoport is tarkította a felszínét.Az 1981-ben, a Columbia startjával kezdődött sorozatot ebben az évben a Discovery, az Endeavour és az Atlantis repülése zárta le, amellyel a NASA emberes űrtevékenységének látványos korszaka fejeződött be. Az utolsó, 12 napig tartó STS-135 elnevezésű misszió fő feladata a Raffaello nevű logisztikai modul feljuttatása volt az űrállomásra. A viszonylag kis létszámú, négy főből álló legénység ezen kívül egy űrsétát hajtott végre.
Az Atlantis landolása Floridában, a Kennedy Űrközpontban.
Fotó: NASA/Bill Ingalls
Az elmúlt évtizedek egyik legsikeresebben működő űrrepülőgépe számos fontos feladat végrehajtásával dicsekedhet: meglátogatta a MIR-űrállomást, szervizküldetést végzett a Hubble-űrtávcsőnél, elindította a Galileo-űrszondát. A NASA űrsikló programjának végeztével az emberes űrrepüléseket a tervek szerint az elkövetkezendő években az orosz Szojuz-űrhajókkal oldják meg, és emellett egyre nagyobb szerepet kapnak majd a magánszektor fejlesztései is.
.