Nepál újraméreti a Mount Everestet
A Mount Everest hivatalos magassága jelenleg 8848 méter. Kína és Nepál között - amelynek határvonalán húzódik a hegy - régóta vita folyik a valódi magasságot illetően.
Fotó: dreamstime.com
A kínai szakemberek szerint a sziklák tetejéig kell mérni, a nepáliak viszont úgy gondolják, bele kell venni a hóréteg vastagságát is, ami még plusz négy métert jelent.
A múlt évben mind a két fél elfogadta a 8848 méteres magasságot. A nepáli kormány szóvivője, Gopal Giri azonban elmondta az AFP hírügynökségnek, hogy a két ország közötti határtárgyalásokon a kínai tisztviselők gyakran a sziklamagasságot használják. Ezért a nepáliak úgy döntöttek, újra megmérik a hegyet.
„Megkezdtük a munkát, hogy tisztázzuk ezt a zavart. Most már megvan a technikánk és vannak forrásaink, hogy saját magunk végezzük el a mérést. Ez lesz az első alkalom, hogy a nepáli kormányzat határozza meg a hegy magasságát.” – mondta Giri.
Három különböző helyen állítanak fel állomásokat a globális helymeghatározó rendszer (GPS) felhasználásával. A mérési munkálatok, előre láthatólag, két évig fognak tartani.
A tudósítók azt mondják, hogy noha több ezer ember mászta meg a hegyet azóta, hogy Tenzing Norgay serpa és Edmund Hillary 1953-ban először meghódította, a pontos magasságon, az első méréstől, 1856 óta vitatkoznak.
Az általánosan elfogadott 8848 méteres magasságot egy indiai felmérésen állapították meg 1955-ben. A geológusok azonban úgy vélik, hogy a hegy magasságára vonatkozó jelenlegi becslések tévesek. Véleményük szerint a hegy fokozatosan nő, ahogy az indiai szubkontinens fokozatosan benyomódik Kína és Nepál alá a szárazföldi lemezek elmozdulása miatt.
1999 májusában egy amerikai csoport GPS technikát használva 8850 méterben határozta meg a hegy magasságát. Az Egyesült Államok földrajzi társasága, a National Geographic Society azóta ezt az értéket használja, noha ezt Nepál nem ismeri el hivatalosan.
Forrás: BBC News