Üzemanyag a konyhából
A használt sütőolaj az egyik legveszélyesebb otthon keletkező hulladék, de egy kémiai eljárással bioüzemanyaggá is alakítható.
A sokszor a lefolyókba vagy a háztartási szemét közé kerülő évi több tízezer tonna használt étolajból ma már – ahogy arról a magazin 2011 júniusi számában beszámoltunk – biodízelt is lehetne nyerni. De hogy is zajlik ez pontosan?
A sütőolajat a kezelés előtt a magas szennyezőanyag tartalma miatt tisztítani kell. Ezután jöhet csak az átészterezés, melynek során előmelegítik, majd metanolt vagy hétköznapi nevén faszeszt kevernek hozzá. Az étolaj ugyanis még tiszta állapotában is kárt tenne a motorban, ráadásul a tárolása is nehézkes lenne. Ezért kinyerik belőle a dermedésért is felelős glicerint, amely a folyamat másik melléktermékéhez a szappanos vízhez hasonlóan a biogázgyártás egyik alapanyaga. Utóbbihoz a sütőolaj tisztítása során nyert prézli- és ételmaradékokat is fel lehet használni.
Magyarországon az egyik legnagyobb átészterezéssel foglalkozó üzem Komáromban működik, ahol évente 150 ezer tonna növényi- és sütőolajat dolgoznak fel. Ennek során 22 ezer tonna glicerin keletkezik, melyet a feldolgozó a partnercégeknek ad tovább. Mivel az eljárás egyik legfontosabb eleme, a metanol gyúlékony és mérgező, az üzem területén gázszenzorok mérik, mekkora a koncentrációja a levegőben Ha túllépi a határértéket a gyár leáll. A telephelyen olyan automatizált berendezések működnek, amelyekkel az üzem kiszolgáló személyzet nélkül is tud működni. A sütőolaj mellett egyébként repce-, napraforgó- és szójaolajat is feldolgoznak.
Az átészterezés a komáromi gyárban két lépésben történik: a reaktorban először az alapanyag 97-99 százaléka alakul úgynevezett nyers biodízellé, majd ezután külön kezelik a maradék 1-3 százalékot, hogy abból is „zöld üzemanyagot” nyerjenek. A végterméket biokomponensként a MOL százhalombattai finomítójában keverik hozzá a fosszilis gázolajhoz, ezzel csökkentve az üvegházhatású gázok kibocsátását.
Bár a biodízelüzem már bő három éve működik, az alapanyagot eddig főleg importból és közkonyhákról szerezték be. A MOL kezdeményezésének köszönhetően azonban már a lakossági felhasználók is leadhatják a használt étolajat a kijelölt benzinkutaknál. A kampány első kilenc hetében 9,3 tonna sütőolajat gyűjtöttek így össze. Ősszel a jelenlegi 100 átvevőhelyet 150-re bővítik.
Devacsai János