Műhold várható a hét végére!
A napokban egy használaton kívüli meteorológiai műhold (mely húsz évig keringett Föld körüli pályán) teszi meg utolsó, tüzes halálugrását – adta hírül a NASA. A hat és fél tonnás, buszméretű műhold egyes darabjai tüzes ménkűként csapódnak majd be a talajba.
Fotó: NASA
Félnünk azonban nem kell – annak valószínűsége ugyanis, hogy a zuhanó alkatrészek eltalálnak egy embert a NASA becslése szerint 1 az 1300-hoz, azaz kevesebb, mint 0,1%.
Az óriási méretű Felsőlégköri Kutatóműhold (UARS) várhatóan pénteken, azaz szeptember 23-án zuhan le a Földre. A NASA űrszeméttel foglakozó szakemberei szerint a műholdnak legalább 26 nagyobb darabja túl fogja élni a légköri súrlódás következtében fellépő perzselő forróságot. Azt azonban, hogy az űrszemét pontosan hol fog földet érni, nem lehet tudni. A becsapódás bárhol történhet a Kanada északi és Dél-Amerika déli végének megfelelő szélességi körök közötti területen.
Számítások szerint a zuhanó műhold megközelítőleg 800 km hosszú utat tesz majd meg a légkörben a becsapódás előtt. Annak fényében, hogy a Föld közel 75 százalékát víz borítja, nagyon valószínű, hogy a műhold darabok valamelyik óceánban, esetleg lakatlan területre esnek. Ha azonban a műhold a Föld lakott területe felett haladna el, a bámészkodók az égen káprázatos fényjátékot láthatnának, amennyiben az időjárási viszonyok is megfelelőek – nyilatkozta Nick Jonhson, a NASA “Orbital Debris” programjának vezető kutatója.
Az elmúlt hetek megnövekedett szoláris aktivitása miatt a 10,7 m hosszú és 4,5 m széles műhold a vártnál gyorsabban zuhan a Föld felé. A szoláris aktivitás miatt a Föld légköre felmelegedett és kitágult, növelve így az alacsonyan repülő műholdra ható surlódási erőt. Az űrügynökség számításai azt mutatják, hogy az UARS szeptember 18-án közel 240 km-es magasságban járhatott a Föld körül, szemben a szeptember 8-i 275 km-rel, és minden megtett körrel egyre közelebb kerül a földhöz.
Forrás: NASA