Egy behurcolt kártevő haszna

Az amerikai lepkekabóca nem a legújabb jövevény hazánkban, de az elmúlt hetek-hónapok szokatlanul meleg időjárása miatt komoly fejtörést okoz az erdészeknek. A 2004-ben megjelent kártevő ellen nagyon nehéz a védekezés.
Fotó: Ettore Balocchi
A lepkekabócák számára rendkívül kedvező volt az idei nyár végi és ősz eleji időjárás – hogy a rendkívüli mértékben elszaporodott kártevők milyen károkat okoztak, a Pilisi Parkerdő Zrt. és az Erdészeti Tudományos Intézet szakemberei nemrég mérték fel. Az amerikai lepkekabócát több mint száz növényfajon figyelték meg. A közterületre gyakran ültetett növényfajok közül az ostorfán, vadgesztenyén, juharon, hárson, kőrisen, akácon, platánon, eperfán gyakori. A jelenleg károsított területek kezelését végző erdész szakemberek több okból is a permetezés mellőzése mellett döntöttek.
Az amerikai lepkekabóca
A fajt (Metcalfa pruinosa Say) 1979-ben Amerikából hozták be Észak-Olaszországba, ahonnan hamarosan elterjedt egész Itáliában. Mivel melegigényes faj, így Európa déli részén terjedt el először – leginkább fás szárú növényeken, főként díszfákon károsított. Dél-Franciaországban 1984-ben figyelték meg, Szlovéniában 1991-ben, Horvátországban 1995-ben, Ausztriában 1996-ban, Csehországban pedig 2001-ben. Magyarországon először 2004-ben regisztrálták a kártevőt.
„A rendelkezésre álló vegyszer nem szelektív, így egyéb rovarfajokat is elpusztítana, másrészt nagy területen a fák koronáját csak légi úton lehet permetezni, ami a lakott terület közelsége miatt komoly kockázatot jelent. Mindezek mellett a vegyszeres irtás csökkenti a kártevők létszámát, teljes visszaszorításuk azonban, szinte lehetetlen” – tudtuk meg Szabó Péter erdőgondnoktól.
Az amerikai lepkekabóca környezetére gyakorolt pontos hatása még nem teljesen ismert. Tünete azonban nagyon is jellegzetes: a növények nedveit szívogatja és mézharmatot választ ki, amely nyomán szembetűnő fehér, penészes réteg jelenik meg a fákon.
„A kabócák ellen a legkönnyebb mechanikus úton védekezni, azaz levágni és elégetni a növények károsított részeit, mert így elpusztulnak a peték. Fontos viszont tudni, hogy a lepkekabócát megfigyelték a Magyarországon is súlyos allergiás problémát okozó parlagfüvön. Károsításával ugyan a parlagfű nem pusztul el, de a rovar megakadályozza, hogy virágozzon, így közismert allergén hatása sem érvényesül” – hívja fel a kártevő jótékony hatására a szakember.
Írta: Kovács Viktor