Hortobágy csillagos ege alatt
Hazánk első nemzeti parkja nemcsak élővilágáról, a gémeskutakról és a Kilenclyukú hídról híres, hanem európai viszonylatban is elismerten szép égbolt fogadja a látogatót.
A tavaly helyreállított négygémű kutat éjszaka is érdemes meglátogatni; a világon egyedülálló objektum hátterében a Tejút húzódik. Városi fények mellől szemlélve galaxisunk íve láthatatlan marad.
A Nemzetközi Sötét Égbolt Társaság kezdeményezésére világszerte csillagoségbolt-parkokat hoztak létre, amely rangot ebben az évben a Hortobágyi Nemzeti Park is megkapta. A fényszennyezés negatív energetikai, élettani, biológiai hatásairól való tájékoztatása mellett a csillagos égbolt látványának megóvása a projekt kiemelt célja. Igazán örvendetes, hogy ma már a terület égi panorámáját is nemzeti és természeti értékeink között említhetjük.
Az őszi időszak a madarak megfigyelőit vonzza a térségbe, amelyek közül impozáns a darvak és a vadludak vonulása. A kép készítésekor vulkanikus naplementében gyönyörködhedtünk; a rendhagyóan lilás színeket a közelmúltban kitört Nabro anyaga okozta.
„Messze, hol az ég a földet éri” a Tejút folyama torkollik bele a horizont formáiba. A gondosan kiépített magaslesekből nemcsak az élővilág gazdagságát, hanem csillagok ragyogását is csodálhatjuk.
Az UNESCO világörökségek részeként számontartott Kilenclyukú híd felett – a közeli település által kibocsátott fények ellenére – csillagok ezrei sziporkáznak.
A pusztai tanyák, pásztorszállások jellegzetes világának hangulatához az ég sötét kárpitja társul.
A Hortobágy kedvező csillagászati és földrajzi adottságainak ösztönzésére, a tervek szerint, egy mindenki számára elérhető csillagvizsgáló nyitja majd meg kapuit a közeljövőben.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás, www.astrophoto.hu