Expedíció a mélytengeri hegyek felderítésére

A tenger alatti hegyláncok oázist jelentenek a mélytengeri élőlények számára. Ezért fontos ezen élőhelyek minél alaposabb megismerése.
Fotó: dreamstime
A kutatók megtették az előkészületeket egy hathetes expedícióra, melynek során az Indiai-óceán víz alatti hegységeit fogják felderíteni. Ez a második ilyen küldetés ezen a vidéken 2009 óta. A kutatócsoport tagjai az egyesült királyságbeli James Cook kutatóhajó fedélzetén indulnak útra, hogy a több ezer méter mélységben élő állatokat tanulmányozzák.
Az expedíció segít majd, hogy a szakemberek jobban megértsék e különleges környezetet fenyegető veszélyeket. Ezek egyike például a mélytengeri vonóhálós halászat, amely a halászat egyik legkártékonyabb módja.
„A tenger alatti áramlatokkal való kölcsönhatásuk miatt lenyűgözően gazdag a mélytengeri hegyláncokat övező biológiai sokféleség” – mondja Aurelie Spadone, a Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) tengeri programjának vezetője, a kutatócsoport tagja. „Ezek a hegységek igen sokféle fajt vonzanak magukhoz, és egyfajta szállásként valamint étkezőhelyként szolgálnak a nagy tengeri ragadozóknak, például a cápáknak, amelyek gyakran táplálkoznak a tenger alatti hegyek életközösségeiből.”
Az 1960-as évek óta megsokszorozódtak ismereteink ezekről a mélytengeri életközösségekről, ahogy a halászati ipar elkezdte kiaknázni az egyre mélyebb tengerrészeket. A fokozott halászat azonban, rendszerint káros hatással van ezekre a tengerfenéki ökoszisztémákra. A mélytengeri vonóhálós halászat nagy károkat okoz, ráadásul ezek az ökoszisztémák lassan nőnek és szaporodnak, így különösen érzékenyek a külső behatásokra.
A mostani expedíció egyik fő célja az, hogy felderítsék, milyenek és mennyire károsodtak ezek a mélytengeri életközösségek. Ezek ismeretében lehet terveket kidolgozni az itt élő állatok és növények hatékony védelmére.
Forrás: bbcnews