Egy titkos lista részletei

Huszonegy évvel azután, hogy az Egyesült Államok Kongresszusa elfogadta a levegő megtisztításáért felelős rendszer létrehozását, számos terület lakói továbbra is az egészségügyi kockázatot meghaladó koncentrációnak vannak kitéve (benzol, formaldehid, higany és egyéb veszélyes vegyszerek).
Fotó: dreamstime
Az USA területén több mint 1600 gyárban olyan mértékű a szennyezés, hogy a kormány sürgős intézkedést lát szükségesnek, – derül ki az amerikai környezetvédelmi hatóság (EPA) adatokat feldolgozó elemzésből, amelyet a Nemzeti Közszolgálati Rádió (NPR) és a Közszféra Integritásáért Központ (CPI) közösen hoztak nyilvánosságra. A létesítmények közel egynegyede szerepel az EPA belső „megfigyelési listáján”. A listát az ügynökség egészen mostanáig titokban tartotta.
A becslések szerint az országban található üzemek 2005-ben 40 százalékkal kevesebb mérgező anyagot bocsátottak ki, mint 1990-ben, de egyes területeken, mint Ponca City, Oklahomában; Hayden, Arizonában; Tonawanda, New York államban és Muscantine, Iowában a mérgező légszennyezés megmaradt.
„Nem hiszem, hogy megnyugtató hír azoknak, akiknek a gyereke agykárosodást kaphat, vagy az itt élő felnőtteknek, akiknél daganatos megbetegedés alakulhat ki, hogy az ország egészében csökken a mérgező gázok kibocsátása. Ez rajtuk nem segít” – mondja a kaliforniai körzet képviselője, az 1990-es légszennyezési törvény (CAA) módosításának egyik szerzője. „Az egyetlen dolog, ami segít, ha az ő körzetükben található iparvállalatok valóban visszafogják a légszennyezést és nem mérgezik tovább az embereket”. A levegő megtisztítását azonban késlelteti az EPA és az állami környezetvédelmi programok közötti feszültség, a költségvetés csökkenése és a rendszer működése is, amely megengedi, hogy a vállalatok maguk mérjék fel saját mérgezőanyag-kibocsátásukat.
Közösen…
Két évtizede demokraták és republikánusok közösen tettek azért, hogy megvédjék az amerikaiakat a belélegzett levegőben található, csaknem 200 veszélyes vegyi anyagtól. A cél nem valósult meg. Mind a mai napig több száz régió lakói vannak kitéve a szennyező anyagoknak, amelyek daganatos megbetegedést, születési rendellenességet és más súlyos egészségkárosodást okozhatnak. Egy titkos kormányzati „megfigyelési lista” elárulja, hogy a kormány tud a veszélyről – és azt is, hogy eddig milyen keveset tett az elhárítására.
A mérgező légszennyezés kezelése az Obama-kormány egyik kiemelt célkitűzése. A hatóság (EPA) a veszélyes légszennyezés csökkentésére vonatkozó kötelezettséget kiterjesztené olyan iparvállalatokra is, amelyekre a törvények eddig nem vonatkoztak, többek között a széntüzelésű erőművekre. A hatóság alkalmazottai is elismerik, hogy a munka lassan halad.
A „krónikus” szennyező cégeket felsoroló bizalmas lista, még 2004-ben, a Bush-adminisztráció idején született. A lista felállításának célja a probléma kezelése volt, a kritika szerint ugyanis, a hatóság nem tett meg mindent a törvény végrehajtásáért. A listán szereplő néhány cég valóban a legrosszabb szennyezők közé tartozik, más cégekkel viszont megesett, hogy úgy sértettek törvényt, hogy tevékenységük nem járt jelentős kockázattal az egészségére vagy a környezetre –mondja Grant Nakayama, aki Bush elnöksége alatt vezette az EPA végrehajtási részlegét.
Nakayama szerint a listát azért titkosították, hogy az elkövetők, akik ellen nyomozás indul, ne szerezhessenek tudomást a dologról. Egyes szabálysértők ugyanis igyekszenek kijátszani a rendszert, ezért nem jó, ha idő előtt megtudják, hogy ki került a listára. A hatóság az Információhoz való szabad hozzáférésről szóló törvény értelmében azonban, a Nemzeti Közszolgálati Rádió (NPR) és a Közszféra Integritásáért Központ (CPI) kérésére közölte a legfrissebb megfigyelési listát.
A 2011. szeptemberi listán 383 erőmű, olajfinomító, kémiai és egyéb ipari üzem szerepel. A gyárak fele hat államban ¬(Ohio, Texas Illinois, Louisiana, Wisconsin és Indiana) található – 47 létesítmény 2011. júliusa óta került a listára. Ezek közül, például az Avon Lake egy széntüzelésű erőmű Cleveland környékén. Az üzem az Ohio állambeli GenOn tulajdonában van. A tulajdonos nem tagadja, hogy a 41 éves gyár nem rendelkezik azokkal a modern berendezésekkel, amelyek az újabb gyárak esetén már kötelezőek. Az erőmű 2010-ben majdnem egymillió kilogramm ólom, higany arzén és más toxikus anyagot bocsátott ki.
Miközben az Ohio államban működő helyi hatóság állítja, az erőmű betartja a légszennyezésről szóló szabályokat, júniusban az EPA végrehajtási intézkedést kezdeményezett az Avon Lake-kel szemben. A szövetségi hivatal azzal vádolja az erőművet, hogy megsértette a működési engedélyhez kötött feltételeket, ugyanis az üzem felújításakor nem szerelték fel a korszerű, szennyezést csökkentő berendezést. Az üzem szóvivője nevében a GenOn elutasította a vádakat, ám nem volt hajlandó interjút adni a Nemzeti Közszolgálati Rádiónak (NPR).
1990 óta az EPA számos iparágban kezdeményezte a mérgezőanyag-kibocsátás megszüntetését. Az erőművek azonban ez idáig kimaradtak a törvény hatálya alól.
„Teljes mértékben elfogadhatatlan, hogy az erőművek károsanyag-kibocsátására semmiféle országos szabvány nem létezik. Azon vagyunk, hogy megszüntessük az ilyen kiskapukat” – nyilatkozta Gina McCarthy, az EPA légszennyezés programjának vezetője.
A környezetvédők szerint az Avon Lake jó példa arra, hogy a költségvetési hiány és a politika egyes államokat miképpen tart vissza attól, hogy végrehajtsák a környezetszennyezésre vonatkozó törvényeket.
A másik ok, amiért egyes terüelten élők túlzott mértékben van kitéve mérgező légszennyezésnek abból fakad, hogy a vállalatok maguk jelentik be a működésük során okozott szennyezést, és számos vállalat kibocsátása csupán becslésen alapul. Előfordul, hogy a gyár egyetlen üzemóra alatt történő kibocsátása szolgál az éves becslések alapjául, de vannak létesítmények, ahol semmilyen mérés nem kötelező. Az ellenőrzés megdöbbentően rossz, aminek az a következménye, hogy egyes vállalatok valódi mérgező vegyianyag-kibocsátása több tízszeresen meghaladja az általuk bejelentett mennyiséget.
Forrás: npr