Rejtély a Góbi sivatagban
A Google Earth-ön elérhető képeken téglalapszerű alakzat látható; oldalhosszúságuk másfél kilométer. A belsejüket kitöltő, világító fehér, egymást keresztező vonalak sokasága az űrből jól kivehető. Valamennyi létesítmény a Gansu és Xinjiang tartomány határán terül el.
Akár egy sor fémszerű négyzet, belsejükben mintha felrobbant járművek roncsait szórták volna szét.
Egy 2007-ben készült felvételen kör alakban elrendezett, nagy számú narancssárga tömb látható; méretüket tekintve, a tömbök szállítási konténer nagyságúak. Egy későbbi képen azonban a tömbök az eredeti helyszíntől 3-5 kilométeres körzetben szétszóródva látszanak.
Hatalmas koncentrikus körök világítanak a talajon. A körök közepén három sugárhajtású repülőgép parkol.
Valamennyi helyszín a Gansu és Xinjiang tartományok határán található, mintegy 150 kilométerre a kínai űrprogram központjaként ismert Jiuquantól. A kilövőállomások is itt helyezkednek el.
A két téglalap alakzat távolsága a legközelebbi főúttól száz kilométer. A közelben nincs jele semmiféle mozgásnak, a Ding Xin katonai légi bázis azonban, viszonylag közel, mintegy 650 mérföldnyire van innen. Kína itt folytatja titkos repülőgép-tesztprogramjait. Az ellenkező irányban szintén 650 mérföldre, a Lop-nór sós tavaiban Kína 45 atombombát robbantott fel 1967 és 1995 között.
Az építmények rendeltetése ismeretlen. Egyes szakemberek úgy tartják, a kínai rakéták kipróbálását segítő optikai teszttartományokról van szó; az alakzatok a városok négyzetrácsos úthálózatát szimulálják.
Csaknem 30 kilométer hosszúságban bonyolult négyzetháló terül el a sivatagban.
Tim Ripley védelmi szakember, a Jane’s Defence Weekly hetilap munkatársa az alakzatokat az 51-es körzet szintén négyzetrácsos szerkezetű építményeihez hasonlította. Az 51-es körzet az Egyesült Államok titkos katonai tesztbázisa Nevadában. „A körről készült kép valószínűleg egy, a rakéták kipróbálását szolgáló teszttartomány, célponttal és a fegyverek hatását mérő műszerekkel. Az amerikai Nevada 51-es körzetében rengeteg ilyen látható!” – állítja.
Az összeesküvés-elméletek úgy tartják, az 51-es körzetben helyezték el annak az idegen bolygóról származó űrhajónak a maradványait, amelyet Roswellben találtak meg. Hasonló feltételezések merültek fel a kínai helyszínnel kapcsolatban is.
„Úgy tűnik, ez a mi 51-es körzetünk” – írja egy hozzászóló a kínai Baidu weboldalon.
Forrás: The Telegraph, Fotó: GOOGLE EARTH