Olvadó gleccserek titkai

Az utóbbi évek enyhe éghajlata a gleccserek nagyarányú olvadását okozta a svéd hegyekben.
Fotó: dreamstime
Az előbukkanó fák maradványai arra utalnak, hogy 13 ezer évvel ezelőtt erdők borították a mai gleccserek területeit, az éghajlat akár 3,5 fokkal is melegebb lehetett a mainál. A jelenség megismétlődhet, állítja Lisa Öberg, a Közép-svédországi Egyetem doktorandusz hallgatója.
Nem sokkal azután, hogy a szárazföldet takaró jégréteg mindegy 13 100 évvel ezelőtt visszahúzódott, a hegyeken nagy magasságában fenyőfák telepedtek meg, áll a tanulmányban. Néhány ezer évvel később fenyő és nyírfafélék nagy tömegben lepték el a mai erdőknél 600 méternél magasabban fekvő területeket. Később a fák határa a fenyők és nyírfa esetében egyaránt fokozatosan lejjebb húzódott a csökkenő hőmérséklet miatt. Ez körülbelül 4400 évvel ezelőtt történt, amikor az éghajlat olyan mértékben lehűlt, ami lehetetlenné tette a fák növekedését, és kezdetét vette a gleccserképződés.
„Mindeddig azt gondoltuk, hogy a gleccserek a legutóbbi jégkorszakból maradtak itt. Az a tény, hogy nem is olyan régen fák nőttek a gleccserek helyén, arra enged következtetni, hogy a gleccserek 4400 évnél fiatalabbak”− mondja Lisa Öberg.
A tanulmány famaradványok nyomain alapul, amelyek a Helags-Sylarna, Tärna és Abisko térségből kerültek elő. A famaradványok kora alapján kimutatható, hogy az elmúlt évszázadban tapasztalt globális felmelegedés több ezer év távlatában egyedülálló jelenség. Ha korábban hasonló mértékű felmelegedésre került volna sor, az valószínűleg a fa állagának jelentős romlását okozta volna.
„Az a tudás, amit ennek az egyedülálló jelenségnek a kihasználásával nyerhetünk, jelentősen hozzájárulhat annak megértéséhez, hogy az alpi növénytakaró növekedését a jövőben miképpen befolyásolja a klímaváltozás” – mondja Lisa Öberg.
Az a tény, hogy csaknem 10 ezer évvel ezelőtt a mai erdőhatárnál 600 méterrel magasabban nyírfák nőttek és az éghajlat 3,5 fokkal melegebb volt a mainál, azt sejteti, hogy ugyanebben a magasságban újra fák nőhetnek, amennyiben a hőmérséklet egy-két fokkal tovább emelkedik. „A korábbi erdőhatár tanulmányozásával megtudhatjuk, mi várható a jövőben, ha a felmelegedés folytatódik” – nyilatkozta Lisa Öberg.
Forrás: sciencedaily