Földhöz hasonló bolygók?

Felfedezték az első valóban Föld-méretű exobolygókat egy a mi Napunkhoz hasonló csillag körül. Az égitesteket a Lyra csillagképben, a tőlünk ezer fényévnyire található Kepler-20 bolygórendszerben azonosították.
Naprendszerünk és a Kepler-22 összehasonlítása.
NASA/Ames/JPL-Caltech
A NASA bejelentése szerint a Kepler-20e és a Kepler-20f exobolygó egy Naphoz hasonló – annál egy kicsit hűvösebb G-osztályú – csillag körül keringenek, de sajnos egyik sem a rendszer lakhatósági zónájában. A Kepler-20e bolygó valamivel kisebb, mint a Vénusz, mérete 0,87 szerese Földünkének. A Kepler–20f egy kicsit nagyobb bolygónknál, átmérője 1,03–szorosa a Föld átmérőjének. Előbbi 6,1 nap alatt kerüli meg szülőcsillagát, míg utóbbi 19,6 nap alatt. Mindkét bolygó felszínén barátságtalanul forró körülmények uralkodhatnak. A Kepler-20e felületi hőmérséklete több mint 760 °C lehet, a Kepler-20f-é 426 °C.
A felfedezést mérföldkőnek tartják a tudósok, véleményük szerint ezek után biztosan még több, Földhöz hasonló méretű exobolygót vehetnek észre a Kepler űrtávcső segítségével.
A NASA kutatócsapata szintén ugyanebben a rendszerben még három exobolygót azonosított. A Kepler-20b 3,7 nap, a Kepler-20c 10,9, a Kepler-20d 77,6 nap alatt kerüli meg csillagát. Mind az öt bolygó nagyjából a Merkúr–Nap távolságon belül mozog.
2011. december 5-én a NASA bejelentette az első, lakható zónán belül eső bolygó, a Kepler-22b megtalálását, de szakértők véleménye alapján ez a planéta túl nagyméretű lenne kőzetbolygónak.
Forrás: Hír24