Sárfolyás Norvégiában
Emberek tucatjait kellett kitelepíteni újév napján Norvégia harmadik legnagyobb városa, Trondheim körzetében, ahol a szokatlanul meleg decemberi időjárás miatt egy mindent elnyelő sárfolyás indult meg.
Fotó: Christopher Furberg
Emberi sérülés nem történt, mert a lejtős tömegmozgás csak falusi térséget érint és egy folyóvölgyben halad előre, de a geológusok folyamatosan szemmel tartják az immár egykilométeres fekete sáros folyamot.
Norvégiában nem egyedülálló e jelenség. A felszínközeli vastag, tengeri eredetű agyagrétegek a múlt hónapban Skandinávián áthaladt viharos időjárás nagy mennyiségű csapadékát magukba szívták. A különleges viselkedésű agyag 80 %-os víztartalmat is képes elérni, úgy hogy szilárd marad, nagy azonban a tixotrópiának nevezett jelenség veszélye. Ha ez bekövetkezik, már kis rázkódás hatására is a réteg hirtelen összeomolhat és folyékonnyá válhat, ami a norvéghoz hasonló pusztító sárfolyamot eredményezhet. A megnövekedett csapadékmennyiség nem csak a réteg „fellazításával” járul hozzá a katasztrófához, hanem a folyóvölgyek mélyítésével is, amely megszünteti azok alátámasztását.
Hasonló katasztrófák Észak-Amerika és Skandinávia területén 10-20 évente fordulnak elő, a megváltozó klíma miatt azonban egyre gyakrabban alakulnak ki nagy esőzések. Ezek az északi területeken megnövelhetik a korábban stabil agyagrétegek összeomlásának veszélyét. Ilyen veszély nem csak a balti és kanadai térségekben áll fenn, de hasonló klímájú magashegységek esetén is, ami általában együtt jár nagy vastagságú agyagrétegek kialakulásával.
Az Alpok hasonló kialakulású, bár sokkal lassabban mozgó jelensége, amelyet az ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszéke és a bécsi Technische Universität Fotogrammetriai és Távérzékelési Intézetének közös kutatócsoportja szoros együttműködésben vizsgál Dr. Székely Balázs vezetésével. Fotó: Kovács Gábor
Forrás: The Watchers / Kovács Gábor, ELTE Geofizikai és Űrtudományi Tanszék