Régi időjárási adatok digitalizálása
A klímakutatók számára valóságos kincsestár válik elérhetővé, a francia Meteorológiai Intézetben (Météo France) őrzött történelmi feljegyzések digitalizálásával. Az adatok között akad olyan is, amely 1797-ből ad „időjárásjelentést”.
Fotó: dreamstime
A programot a BNP a Paribas Bank alapítványa hárommillió euróval támogatja.
A 6300 dossziét jelenleg a Párizs közelében, Fontainebleau-ban található archívumban őrzik. Az iratok két kilométer hosszúságban sorakoznak a polcokon, 2005 óta azonban nem lehetett hozzájuk férni, mert az épületet azbesztveszély miatt lezárták.
Philippe Dandin, a Météo France klimatológiai igazgatója elmondta a Le Figaro című francia lapnak, hogy az archívum anyagának legnagyobb része az 1850-től 1960-ig terjedő időszakra vonatkozik. A legelső meteorológiai térképek III. Napóleon császár idejéből származnak – ő rendelte el ugyanis először egy Országos Meteorológiai Szolgálat létrehozását, több tengeri katasztrófa után.
A krími háború idején, 1854-ben egy heves tengeri vihar következtében a francia-brit flotta hajói közül 38 elpusztult. Mint azt Sylvie Clech, a fontainebleau-i archívum igazgatója felelevenítette, a hadügyminiszter ekkor azt mondta a császárnak, hogy ha számítani lehetett volna a viharra, biztonságba tudták volna helyezni a hajókat. Két hónappal később egy újabb hajótörés a korzikai Bonifacio közelében 700 ember életét követelte: ezután határozta el az uralkodó az első országos francia meteorológiai szolgálat megszervezését. Az időjárási adatokat azóta gyűjtik hivatalosan, ám az archívumban korábbi feljegyzések is találhatók.
A legrégebbi rendszeres krónikát egy falusi orvos készítette, aki arra volt kíváncsi, hogy miként függnek össze pácienseinek betegségei a helyi időjárással. Tizennégy megsárgult füzet tartalmazza a dél-franciaországi Tarn megyében lévő Soreze falu doktorának, Jean-Adrien Clos-nak 1797 és 1841 között tett észrevételeit, amelyek megörökítették a szélirányt, a levegő minőségét, a viharok gyakoriságát. Az orvos több száz kis térképen tüntette fel, hogy az égbolton hol mutatkoztak felhők egy adott napon.
A 2010 nyarán indult munka során nemcsak az anyaországra, hanem a volt francia gyarmatokra vonatkozó feljegyzéseket is feldolgozzák. A szakértők lapról lapra digitalizálják az addig bezárt raktárban porosodó dossziékat, amelyeket a korábbi helyről 1970-ben szállítottak át Fontainebleau-ba. A digitalizálási program illetékesei elmondták, hogy jelenleg az országos meteorológiai szolgálat létrejötte óta rögzített megfigyeléseknek még 20 százaléka sem hozzáférhető. „Tudtuk, hogy ott tárolják az adatokat, de tartalmukról nem voltak pontos ismereteink” – közölte Clech.
Az archívum digitalizálásával lehetővé válik az elmúlt másfél évszázad különböző természeti katasztrófáinak, az áradásoknak, a viharoknak a tanulmányozása is, különös tekintettel, a klímaváltozással járó, hasonló jelenségekre. „Ahhoz, hogy tudjuk, merre haladunk, pontosítani kell a múltra vonatkozó diagnózisunkat” – hangsúlyozta Dandin.
A nagyközönség számára 2013-tól lesznek digitálisan is elérhetőek a francia meteorológiai archívum addig feldolgozott dossziéi.
Forrás: MTI/ kbd krp