Zöld rovarirtó a citruskártevő ellen
A Dél-Ázsiában jól ismert mezőgazdasági kártevőt, a citruspillangót 2006-ban láttak először a Karib-szigeteken. A kutatók szerint a lepke potenciális veszélyt jelent az Egyesült Államok „citrusiparára”.
Citruspillangó Fotó: dreamstime
A citruspillangó (Papilio v. Princeps demoleus) hernyója a citrusfélék (citrom, narancs) veszedelmes kártevője. Noha az Egyesült Államokban még nem bukkant fel, karibi megjelenése komoly aggodalmat keltett, mivel onnan már könnyen bejuthat az USA-ba. A szakemberek ezért megkezdték a felkészülést a kártevő elleni védekezésre.
Delano Lewis, a Floridai Egyetem lepkekutatója és munkatársai a citruspillangó közeli rokonán, az óriás fecskefarkú lepkén (Papilio v. Heraclides cresphontes) kísérleteztek, mert a citruspillangót még kísérleti célokra sem szabad behozni az Egyesült Államokba.
A kutatók kimutatták, hogy egy természetes aminosav, a metionin a levelekre permetezve két-három nap alatt 100 százalékban elpusztítja az óriás fecskefarkú lepke hernyóit. Mivel e lepke hernyói is rendkívül kedvelik a citrusfélék levelét, és anatómiai-biológiai felépítésük is nagyon hasonló a citruspillangó hernyójához, a kutatók bíznak abban, hogy a Journal of Economic Entomology szakfolyóiratban közzétett eredmények alkalmazhatók lesznek a citruspillangó ellen is, ha egyszer felbukkanna az USA-ban.
A metionin, fehérjealkotó aminosav, több élelemiszerben (pl. egyes növényi magvak, hal) is megtalálható. Környezetileg biztonságos, nem károsítja a citrusnövényeket, az emlősöket vagy a madarakat.
„Érdekes jelenség, hogy itt van ez a tápanyagként szolgáló aminosav, amely nélkül az ember nem tud élni, ugyanakkor, ha töményen a levelekre permetezzük, akkor mérgező hatású a terménykárosító hernyókra” – mondja a cikk társszerzője, Bruce Stevens, a Floridai Egyetem élettan és funkcionális genomika professzora.
Forrás: SeedDaily