Napenergia napsütés nélkül
Ahhoz, hogy a napenergia komoly szerepet játsszon az áramtermelésben, le kell győzni egy nagy akadályt: meg kell találni a módját a raktározásának.
Fotó: dreamstime
Ez a kihívás ráirányítja a figyelmet arra a módszerre, amely úgy állít elő áramot, hogy a nap melegét vízforralásra használja. A forró vízzel sót melegítenek fel, amely eltárolja az energiát olyan időszakokra, amikor az áramfogyasztás megugrik.
Két kaliforniai vállalat tervezi ennek a tárolási technológiának az alkalmazását: a SolarReserve, amely a nevadai sivatagban épülő létesítménye a tervek szerint jövőre kezd működni, és a BrightsSource, amely Kaliforniában épít három, 2016-ban és 2017-ben átadásra kerülő üzemet. A négy létesítmény együtt több tízezer háztartás áramellátására lesz képes egy-egy nyári este.
A létesítmények egyik fő feladata, hogy kiegészítsék a napsugárzásból közvetlenül áramot előállító napelemeket. Alkonyatkor vagy felhős napokon az elemek termelése ugyanis lecsökken, ekkor lépnek működésbe az új, az elraktározott hőenergiát felhasználó berendezések.
Ez a kiegészítő szerep fontosabbá válik, ha a napelemek ára még olcsóbb lesz, és háztetők millióin jelennek meg. Ha az áramellátás nagyobb mértékben függ a napelemektől és a szélturbináktól, szükség lesz olyan kiegészítő energiaforrásokra – lehetőség szerint megújulókat használókra -, amelyek ki tudják egyensúlyozni a rendszert.
A SolarReserve és a BrightSource beruházásai a technikai részletek tekintetében némileg különböznek, de mindkettő több ezer számítógép irányította, plakátméretű tükröt fog alkalmazni, amelyek egy hőelnyelő toronyra irányítják a napsugarakat.
A SolarReserve létesítményében a hőt sóoldat nyeli el, amely azonnal felhasználható vízforralásra és gőz előállítására, ezzel hagyományos turbinákat és generátorokat működtetnek. A forró só arra is alkalmas, hogy több órán keresztül tárolja a hőt. A BrightSource-nál a felmelegített vizet azonnal fel lehet használni gőzként, vagy sót lehet melegíteni vele hőtárolásra.
A berendezések azért használnak sót, mert az jóval több hőt képes tárolni, mint a víz. Ha viszont a só oldott állapotba kerül, akkor vigyázni kell, nehogy a rendszernek egy olyan helyén szilárduljon meg, ahol nehéz újból feloldani.
Ma, az Egyesült Államokban az áram, meleg nyári napokon a késő délutáni és az esti órákban a legdrágább. A napelemek ezt a csúcsot jelentősen lefaragják késő délután – állítja Paul Denholm, a coloradói Boulderben működő Megújuló Energia Laboratóriumának napenergia-szakértője.
Forrás: MTI