Őrjítő szélvész
Amerikai asztrofizikusok a NASA Chandra Űrtávcsövének segítégével minden eddiginél gyorsabb szelet mértek az IGR J17091 jelzetű fekete lyuk körül. Az eredmények – amellett hogy új galaktikus rekordot jelentenek – segíthetnek megérteni a csillagtömegű fekete lyukak viselkedését.
Fotó: NASA/CXC/M.Weiss
A rekordsebességű szél közel 900 kilométert tesz meg másodpercenként, ami mintegy tízszer nagyobb sebesség, mint a hasonló méretű, csillagtömegű fekete lyukak körül eddig megfigyelt szelek. Az ilyen tömegű fekete lyukak rendkívül masszív csillagok összeomlásakor keletkeznek, tömegük a Nap tömegének kb. 5-10-szerese. A kutatók hasonló sebességű széllel eddig csak szupermasszív fekete lyukak esetén találkoztak, melyek milliószor, vagy akár milliárdszor is nagyobbak a csillagtömegű fekete lyukaknál.
“Meglepő, hogy ez a viszonylag kicsi fekete lyuk olyan szelet képes kelteni, mint a legnagyobb, gigantikus fekete lyukóriások. Ez a fekete lyuk súlycsoportjában messze túlteljesít.” – nyilatkozta Jon M. Miller, a Michigani Egyetem munkatársa. Az eredmények alapján a kutatók azt is megállapították, hogy a fekete lyukat körülölelő gázgyűrű szele furcsa mód több anyagot szállít el, mint amennyit a fekete lyuk beszippant.
A földi hurrikánoktól eltérően az IGR J17091-es objektum szele számtalan különböző irányba “fúj”, ezáltal jól megkülönböztethető a fekete lyukakból közel fénysebességgel kiáramló részecskepászmáktól is. A méréseket alátámasztja a Nemzeti Rádiócsillagászati Obszervatórium Nagyon Nagy Antennájával történt megfigyelés is, melyet a Chandra Űrtávcsővel párhuzamosan működtetve a kutatók megállapították, hogy a rádiójelek nem láthatóak, amikor az őrjítő szélvész tombol.
A csillagtömegű fekete lyuk körüli szél sebességét a Chandra Űrtávcső által 2011-ben felvett színkép-spektrum alapján állapították meg, a szélben száguldó ionok ugyanis tulajdonságaikra jellemző jeleket hagynak a spektrumban, mintegy ujjlenyomatként. Így sikerült kideríteni azt is, hogy a fekete lyuk körül nem tombol állandóan szélvihar, hanem csak időnként.
Forrás: NASA