Kelet-Európa első LEED Platinum irodája
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
A budapesti Arena Cornerben található Citibank globális szolgáltató központja nyerte el az első LEED Platinum minősítést a kelet-európai régióban.
Fotó:Colliers International
A 28000 négyzetméteres, hétemeletes irodaépületen belül, mintegy 3200 négyzetméteres irodaszint került kialakításra.
A LEED (Leadership in Energy and Environmental Design) Energiatudatosan és Környezetvédelmileg Tervezett zöld építmények besorolási rendszere, egy nemzetközileg elismert tanúsítvány. Célja, hogy a fenntarthatóság elve érvényesüljön az épületek tervezése, kivitelezése és az üzemeltetése során. A különböző fokozatok eléréséhez adott mennyiségű pontot kell gyűjteni a USGBC (Amerikai Zöld Épület Bizottsága) által folyamatosan karbantartott szempontrendszer és pontos specifikációk alapján. Maximális pontszám: 100.
Minősítési fokozatok:
Certified (Igazolt): 40–49 pont
Silver (Ezüst): 50–59 pont
Gold (Arany): 60–79 pont
Platinum (Platina): 80 pont fölött
A LEED a teljes építményre vonatkozóan hozzájárul az emberi és a környezeti egészség fönntartásához, öt fő területen: fenntartható helyszíni kivitelezés, vízmegőrzés, energiahatékonyság, anyaghasználat, a belső környezet minősége.
Az épület helyének kiválasztása a LEED ajánlások maximális figyelembe vételével történt. A projekt környezetében számos hasznos szolgáltatás elérhető, emellett kivételesen jó tömegközlekedési lehetőségekkel rendelkezik. A lokáció közvetlen kapcsolatot biztosít egy kiemelt villamosvonalhoz, metróvonalhoz valamint több buszmegállóhoz. A jó tömegközlekedésen túl a kialakított biciklitárolókkal, zuhanyzókkal és öltözőhelyekkel is ösztönzik az épületben dolgozókat, hogy ne autóval járjanak munkába.
Az épület teljes beépített világítási energiaszükséglete 55 százalékkal lett kevesebb, mint a hasonló méretű irodaterületeké. A világítási rendszerben csúcstechnológiás LED világítótesteket használnak mozgásérzékelő szenzorokkal és nappali fényérzékelőkkel, melyek automatikusan szabályozzák a fényerőt, ezzel állandó erősségű fényt biztosítva az iroda területén.
Az erőforrások hatékony felhasználását szem előtt tartva, a bútorok 56 százaléka más Citi irodákból került átszállításra. A kialakításhoz használt összes felhasznált anyag több, mint 20 százaléka újrafelhasznált alapanyagból készült, és 25 százalékát az épület 800 kilométeres vonzáskörzetében gyártották, ezzel is támogatva a helyi gazdaságot. A kialakítás során keletkezett hulladék több mint fele újrahasznosító üzemekbe került.
A kivitelező a legjobb belső levegőminőséget biztosító berendezést alkalmazott, biztosítva az egészséges munkafeltételeket az épületben dolgozó munkatársak számára. Az egészségmegőrzés szempontjából különös figyelemmel választották ki az egyes anyagokat, mint például ragasztók, festékek, szőnyegek.
Michael Smithing MRICS, a Colliers International Kelet-európai Zöld Épület Minősítő Csapatának igazgatója a következőkre is fölhívta a figyelmet: “A munkatársak egészségének és komfortérzetének további javítása érdekében az épületben Zöld Takarítási Programot vezetett be, valamint az irodaterület kialakításánál figyelmet fordítottak arra, hogy az irodatérbe jutó természetes fény mennyisége a legtöbb legyen. A rendszeresen használt irodaterületek ablakai (95 százalékban) közvetlenül a külső környezetre néznek.”
Forrás: Colliers International/ ng.24.hu