Kannibál galaxis a Tejút közelében
A tizenkétmillió fényévnyire lévő Centaurus A galaxis "kannibalisztikus" múltjáról szerzett bizonyítékot az Európai Űrügynökség két csillagászati műholdja, az infravörös tartományban mérő Herschel, valamint az XMM-Newton röntgencsillagászati űrteleszkóp.
Fotó: Far-infrared: ESA/Herschel/PACS/SPIRE/C.D. Wilson, MacMaster University, Canada; X-ray: ESA/XMM-Newton/EPIC; visible: ESO/MPG 2.2-m telescope on La Silla
A Kentaur csillagképben található Centaurus A, a Tejútrendszerhez legközelebb lévő elliptikus galaxis, amelynek szokatlan jellemzőit, nem sokkal az 1826-os felfedezése után észlelték a csillagászok. A csillagváros igazi természetét azonban csak most kezdik megismerni – olvasható a ScienceDaily tudományos hírportálon.
A Centaurus A szívében lévő fekete lyukból két masszív anyagfolyam (jet) áramlik. A rádióteleszkópokkal történő megfigyelések során már kiderült, hogy a jetek sok millió fényévnyi távolságot ölelnek fel.
A látható fény tartományában a galaxis egy csillagokkal teli gömbre emlékeztet, amelyet egy vastag „porréteg” metsz keresztbe. A Herschel infravörös „szeme” viszont kiderítette, hogy egy „eltorzult” porkorongról, egy galaxis maradványairól való, amelyet a távoli múltban „falt fel” a Centaurus A.
„A korong fura alakja meggyőző bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a Centaurus A összeütközött egy másik galaxissal. A betolakodót széttépte a galaxis, maradványai pedig a megvetemedett korongot alkotják. A Centaurus A-ban ‘csillagkeltető’ is működik, a most születő fiatal csillagok hevítik a port, amelynek infravörös ragyogását leste meg a Hershel” – magyarázta a kutatásokat irányító Christine Wilson, a kanadai McMaster Egyetem professzora.
Az XMM-Newton tanúsága szerint a galaxis központjában lévő masszív fekete lyuk hatást gyakorol a környezetére. A képződmény körül örvénylő anyag ugyan fényesen ragyog a röntgensugarakban, a Herschel viszont megleste, hogy a fekete lyuk körüli térségben néhány ezer fényévnyi körzetben kevés a por.
„A porszemcséket megsemmisítheti az intenzív röntgensugárzás, de az intenzív csillagképződés is lehet oka a porhiánynak. Bárhogy is legyen, a Centaurus A ideális galaxis a masszív fekete lyukak körüli extrém folyamatok megfigyelésére” – vélekedett Wilson professzor.
Forrás: MTI/ nfj/ ksb
Kapcsolódó cikk:
Kannibál kamaszkorú galaxisok