Elindult az első magánűrhajó!
A floridai Cape Canaveral-i űrközpontból 2012. május 22-én, kedden elindították a Nemzetközi Űrállomáshoz (ISS) az első magánűrhajót.
MTI/AP/Florida Today/Craig Rubadoux
A Dragont egy Falcone-9 hordozórakéta emelte a magasba, helyi idő szerint még napfelkelte előtt. Az űrállomáson tartózkodó asztronauták közül kettő robotkarral fogja be a szerkezetet, előreláthatólag május 24-én, mikor a Dragon megközelíti az ISS-t. Az űrhajó előbb 2,5 kilométeres közelségbe kerül, majd repülési manővereket végez. Az amerikai űrkutatási hivatal ezt követően adja ki az engedélyt a csatlakoztatásra.
A SpaceX (Space Exploration Technologies Corp.) amerikai cég gyártmánya mintegy 500 kilogrammnyi hasznos terhet visz a Föld körül átlagosan 350 kilométer magasságban keringő űrbázisra, de a mostani útnak az a lényege, hogy a Dragon – egyelőre csak teherűrhajóként – kipróbálja az utat oda és vissza. Előreláthatólag, két hetet tölt majd az űrállomáshoz csatlakoztatva. Ez idő alatt az ISS legénysége kipakolja a rakományt, majd a magán-teherűrhajót mintegy 600 kilogramm hasznos teherrel ugyancsak a robotkar segítségével leválasztják, hogy visszatérhessen a Földre, Kalifornia partjaitól nem messze a Csendes-óceánba csobbanva.
A SpaceX egyike azoknak az amerikai magáncégeknek, amelyek azért versengenek, hogy a NASA űrrepülőgép-flottájának tavalyi „nyugdíjazása” után elsőként építsenek meg egy olyan űrhajót, amely rakományokat, majd embereket szállít biztonságosan az ISS-re.
A 6 tonna tömegű, 5,9 méter hosszú és 3,6 méter átmérőjű Dragon, a közeljövőben teherűrhajóként fog szolgálni. Jelenleg orosz, európai és japán teherűrhajók szolgálják ki az ISS-t. A SpaceX tervei szerint a Dragon 2014-ben már embereket is szállíthat a Nemzetközi Űrállomásra.
Forrás: MTI
A Salgótarjánban készített felvételen, 2012. május 24-én az ISS Nemzetközi Űrállomás haladt el a Nap előtt, körülbelül 740 kilométer távolságra a kép készítésének helyétől.
Fotó: Komka Péter/ MTI