Sikeresen debütált a magánűrhajó
A küldetését teljesítette, majd a terveknek megfelelően, gond nélkül ért földet, egészen pontosan vizet az első, magántőkéből fejlesztett és épített űreszköz, a Dragon. A civil űrhajózás első fecskéje a Nemzetközi Űrállomásra vitt utánpótlást.
A Dragon űrkapszula sikeresen landolt a Csendes-óceánban, 900 kilométerre a mexikói partoktól
Fotó: space.com
A világ első polgári teherűrhajója, a Dragon űrkapszula a terveknek megfelelően, 2011. május 31-én, közép-európai idő szerint 17 óra 42 perckor csobbant az óceánba Mexikó partjai közelében, Baja Californiánál – számolt be a space.com űrkutatási hírportál. Ezzel sikeresen véget ért a történelmi próbarepülés, amely során a Space Exploration Technologies (SpaceX) elnevezésű magáncég a saját fejlesztésű hordozórakétával az űrbe juttatott, és onnan épségben visszahozott egy űreszközt.
A pilóta nélküli Dragon teherkapszula 2012. május 22-én startolt Cape Canavaralből, a fejlesztő cég által kifejezetten erre a célra megvásárolt, 40-es számú indítóállásból. A startot eredetileg két nappal korábbra tervezték, de akkor az egyik hajtómű hibajelzése miatt az indítást el kellett halasztani. A SpaceX által fejlesztett Falcon 9 hordozórakéta végül gond nélkül pályára állította a teherkabint, amely nagyjából 500 kg tömegű terhet – különböző, nem nélkülözhetetlen eszközöket – szállított a Föld körüli pályán keringő Nemzetközi Űrállomásra (ISS). Érdekesség, hogy az indításra a SpaceX számára mindössze egy másodpercnyi „ablak” állt rendelkezésre, így ha e rövid pillanatban nem sikerült volna a start, akkor azt újból el kellett volna halasztani.
A kapszula három nap keringés után – amely idő alatt a földről tesztelték a rendszereket – közelítette meg az ISS-t, amely ezt követően egy robotkar segítségével befogta, majd dokkoltatta azt az állomásra. John Couluris, a SpaceX igazgatója a küldetés után újságíróknak elmondta: „Ez nagy siker számunkra, és különösen fontos volt számunkra az a bizalom és kemény munka, amellyel segített minket a NASA. Igazoltuk a képességünket, hogy a találkozáson túl dokkolni is tudunk a Nemzetközi Űrállomáson.”
A Dragon első, kilenc napos küldetése egy hosszú távú kapcsolat kezdete. A SpaceX a mostani, „próbaüzemnek” szánt utat követően megbízást kapott a NASA-tól 12 újabb repülésre, amelyek során további rakományokat fog szállítani az ISS-re. A megbízás összesen 1,6 milliárd dollár bevételt hozhat a Hawthorne-i (USA, Kalifornia) bejegyzésű cég számára. A SpaceX vállalatot 2002-ben alapította Elon Musk milliárdos, akinek a nevéhez fűződik társalapítóként többek között a PayPal is. „Reményeink szerint továbbra is együttműködhetünk a NASA-val, és remélhetően három éven belül legénységet is szállíthatunk majd a világűrbe. Ez volt az első döntő lépés, és ez esélyt nyújt arra, hogy a fajunk újabb bolygókat hódítson meg” – fejezte ki a SpaceX hosszú távú sikereibe vetett reményeit a cégalapító Elon Musk.
Forrás: ng.24.hu/space.com/H. Á.