Irányelvek az ökológiai rendszer védelmében
![](https://ng.24.hu/themes/natgeo/images/logo.png)
Az európai energiafelhasználás nem csupán gazdasági kérdés. Ahogyan tudományos jelentések és nemzetközi szervezetek figyelmeztetnek rá, radikálisan csökkentenünk kell az erőforrások felhasználását, hogy megakadályozzuk az ökológiai rendszer katasztrofális változásait.
Fotó: dreamstime
A friss európai Ecofys jelentés szerint az Európai Unió évente kétszáz milliárd euró megtakarítást érhetne el az Energiahatékonysági Irányelvvel, ami plusz forrást jelenthet az EU tagállamoknak.
A takarékosabb energiafelhasználási rendszerekre történő átálláshoz azonban kezdetben jelentős ráfordításokra lenne szükség, amitől tart az EU tagországokat képviselő Tanács. A Magyar Természetvédők Szövetsége és a CEEweb (kelet-közép-európai civil szervezet) arra hívja fel a figyelmet, hogy a hosszú távon jelentős megtakarítások érdekében szükség van az újszerű gondolkodásra és kezdeti beruházásokra. A szervezetek a hatékonyabb energiafelhasználási rendszerekre történő átálláshoz egy innovatív szabályozó eszközt is ajánlanak. Ha az Energiahatékonysági Irányelvet az Európai Parlament által is támogatott javaslat szerint fogadnák el, 2020-ra 20 százalékos energiamegtakarítást lehetne elérni.
Ahhoz, hogy az energiatakarékosság segítségével évente 200 milliárd euró bevételre tehessen szert az EU, – amiből a tagállamok például költségvetési deficitjüket csökkenthetik -, a tagállamoknak fel kell hagyniuk a minimalista állásponttal és a kezdetekben jelentős beruházásokat kell tenniük, valamint nyitottaknak kell lenniük az újszerű eszközökre.” – értékelte a helyzetet Botár Alexa, a Magyar Természetvédők Szövetsége programvezetője.
„Ha valóban jelentős lépést szeretnénk tenni a fenntarthatóság és a zöld gazdaság felé, egyetlen alkalmat sem hagyhatjuk ki, így egy erős Energiahatékonysági Irányelv elfogadásának lehetőségét sem. Legyünk innovatívak és elkötelezettek a vágyott jövő iránt, ahelyett, hogy elmenekülünk napjaink legnagyobb kihívásai és problémái elől” – mondta Hajdu Klára, a CEEweb főtitkár-helyettese.
A CEEweb az európai partnereivel együtt, köztük a Magyar Természetvédők Szövetségével, azon fáradozik, hogy olyan innovatív szabályozó eszközt vezessen be az EU-ban, amely gazdasági és társadalmi előnyöket is hoz magával. A fentieknek része egy energia-kvótarendszer, az energiahatékony termékek és szolgáltatások másodlagos piaca és egy visszatérülő alap.
Az energia-kvótarendszer megvalósítja a meg nem újuló energiaforrások felhasználásának a csökkenését, fokozza az energiahatékony termékek és szolgáltatások iránti igényt és biztosítja a beruházásokhoz szükséges tőkét a visszatérülő alappal, illetve egy másodlagos piac létrehozásával. Az energia-kvótarendszer ezen kívül növeli az európai üzleti vállalkozások hosszú távú globális versenyképességét, anélkül, hogy a célok eléréséhez külön terhet róna az Európai Unióra és az egyes országok költségvetéseire. A megmaradó energiakvótáikat a lakosok arra is felhasználhatják, hogy környezetbarát termékeket és szolgáltatásokat vásároljanak ún. kvótapénzért a másodlagos piacon, ösztönözve többek között az biotermékek előállítását és a zöld technológia terjedését.
Forrás: ng.24.hu