Bakonyi éjszakák
A kirándulók körében méltán népszerű vidék nem csak nappal, hanem az éjszaka folyamán is változatos égi és földi látnivalókkal hálálja meg, ha figyelmet szentelünk rá.
Míg július első felében alkonyatkor a Szaturnusz és a Mars nyugvásában gyönyörködhedtünk nyugat felé tekintve, addig hajnali időszakban a Jupiter és a Vénusz együttállása mutatkozott a keleti égen. Ez utóbbi pároshoz hónap közepén a Hold is társult, amelynek Jupiterrel történt okkultációját követhettük nyomon 15-én az éppen átvonuló hidegfront szeles, felhős körülményei közepette. A másnapra letisztult légkörben jellegzetes triumvirátusként ragyogott az égi kísérőnkkel kiegészült két planéta a Tési-fennsíkon található, közelmúltban felújított Ozi-malom felett.
Bakonybélben, a tavasz folyamán megnyílt Pannon Csillagda planetáriummal, csillagászattörténeti, asztrofotó és űrkutatási kiállítással, valamint modern távcsövekkel várja a téma iránt érdeklődőket. Az intézményből egy szerencsés alkalommal a Nemzetközi Űrállomás áthaladását észlelhettük, amint a kupola mellől indult, és a Sarkcsillag felé vette az irányt. Az expozíció közben egy Iridium-műhold is felvillant az ISS íve felett.
Nyári éjszakákon gyakran figyelhetünk meg hullócsillagokat, amelynek megkoronázása a Perseidák maximuma, augusztus 12-én. A közismert raj előfutáraként egy halvány meteort sikerült rögzíteni az alábbi képen a Pénzesgyőr melletti tájjal és a Tejúttal egyetemben.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás www.astrophoto.hu