A Dolomitok éjszakai arca
Az Alpok egyik legszebb hegycsoportja nem csak nappal, hanem az éj folyamán is lenyűgöző látványt nyújt csillagokkal, égitestekkel egyetemben.
A Sestói-Dolomitok impozáns formációja, a Három Nővér (németül: Drei Zinnen – olaszul: Tre Cime di Lavaredo) már messziről felismerhető, ahogyan tagjai merészen nyújtózkodnak ki környezetükből. Bár jellegzetes látképét inkább északról adja, déli oldalának a megjelenése is páratlan. Az élményt hatványozta, hogy a nővérek felett átívelő Tejút légkörfénnyel párosult, ami a rendkívüli átlátszóságú atmoszféra ritka jelensége. A sarki fényhez hasonló, zöldes sávokból álló képződmény a sarkkörtől távolabbi földrajzi szélességeken is kialakulhat, a légkör magas régióiban, és intenzitása összefüggésben van a naptevékenységgel.
Az alpesi túrák egyik fő kiindulópontját, az Auronzo menedékházat és a Cadini-csoport csipkés sziluettjét világítja meg a lenyugvó Hold a Három Nővér árnyékából fényképezve.
Az Amprezzói-Dolomitok öt tornya, a Cinque Torri a Scoiattoli menedékházból szemlélve mutatta a fenti, hajnali arculatát: a Nagy Torony (Torre Grande) mellett a Vénusz fénylik, míg magasabban a Jupiter ragyogását láthatjuk. A fotó jobb oldalán a téli éjszakák vendége, az Orion csillagai bukkannak elő a fátyolfelhős, égi háttérből.
A Nemzetközi Űrállomás átvonulásának megfigyelése a világ számos pontjáról érdekes esemény lehet, ha előre felkészülünk rá. A Sella-csoport előterében található kis hegyi kápolnát választottam a mellékelt kép kulisszájának, amely a Pordoi-hágó közelében található, 2242 méteres magasságban.
A beszámolót egy werkfotóval zárjuk, amely ízelítőt nyújt, hogy milyen környezetben dolgozhatnak azok, akik a Dolomitokban fotózásra, pontosabban asztrofotózásra szánják rá magukat.
Írta és fényképezte: Ladányi Tamás www.astrophoto.hu