Zenével a környezettudatosságért
Napjainkban egyre több ember teszi magévá a fenntarthatóság elvét, ám nem elég, ha csak a felnőttek próbálnak pazarló életmódjukon változtatni, szükséges, hogy a fiatalok születésüktől kezdve ismerjék meg és sajátítsák el erőforrásaink takarékos felhasználását.
A környezettudatosság jegyében fogott össze a Kötőjel Szociális és Egészségügyi Alapítvány, a Hahó együttes és Kardos-Horváth Janó underground zenész, hogy az Új Széchényi Terv és az Európai Unió segítségével létrehozzák a Földlakók! projektet.
Kardos-Horváth János ízig-vérig zenész, szövegíró és dalszerző, kicsit filozófus, kicsit különc. Csemetéi világra jötte után értelemszerűen gyerekdalokat kezdett írni. Kezdetben csak szórakoztatásukra komponált, aztán a kicsik növekedésével egyre több dalt írt, s a szerző úgy döntött, hogy tovább adja mindazt, amit a környezetszennyezésről és a fogyasztói társadalomról gondol. 2010-ben megszületett a Földlakó CD, melynek dalai egyszerre szólnak szülőhöz és gyermekhez, a világra nyitott tettestársakhoz.
„Én a mindennapjaimban is teszek a fenntarthatóságért” – mondja büszkén Janó, a 3 gyerekes családapa.
„Itt van például a tévézés. A tévéket a reklámok tartják el, a reklámok viszont sok fölöslegese dolgot hirdetnek. Természetesen a kicsikkel időnként leülünk a varázsdoboz elé, de akkor is csak mesecsatornát nézünk, és maximum harminc percet. Jómagam ritkán tévézek.”
Janó arra a legbüszkébb, hogy főleg használt dolgokat vásárol, ami elromlott azt pedig megjavítja.
„A hétköznapok tárgyai nagyon könnyen és gyorsan elromlanak, mint mondjuk egy hajszárító, hűtőszekrény vagy mosógép. Ilyenkor az emberek nagy része újat vesz, a régit meg egyszerűen kidobja, pedig rengeteg nyersanyag van benne és sok energiába került legyártani. Én, amit lehet, megjavítok, és szerintem ezt mások is megtehetik, de ha nem, minden környéken van egy szerelő bácsi, egy szaki, aki bármit meg tud javítani. Ha őt megtaláljuk, neki is lesz munkája, és a mi dolgaink is működni fognak” – mondja Janó.
De hogyan is jött az ötlet, hogy a gyerekek nyelvén szóljon, és az aprónéppel együtt játszva énekeljen? Erről így vall a zenész: „Mintha csak tegnap történt volna, ahogy a csemetéimmel sorra barangoltuk a játszótereket, lépten-nyomon belebotlottunk az eldobált műanyagpalackokba, sörösüveg szilánkokba, alufólia törmelékbe. Az utcán csatangolva kerülgettük a szemetet és a lyukas tornacipőt, ahogy azt is láttuk, ahogy a félig elrágott szendvics a kukában landol. Tudom, fogyasztói társadalomban élünk, az ipari méretű termelésből származik sok dolgozó fizetése. De miért törvényszerű az, hogy a mértéktelen pazarlás és a túlfogyasztás van túlsúlyban? Miért tekintik ma sokan normálisnak, hogy a fáradt olajat a Dunába öntik, az akkumulátort a háztartási hulladékkal együtt dobják ki, a nyaraló szennyvizét a folyóba vezetik? Hát senki sem gondol arra, hogy utánunk még mások is jönnek?
A klímaváltozás, az energia és a pénzügyi válság arra készteti az embereket, hogy globálisan gondolkodjanak és lokálisan cselekedjenek. A helyi akciók sokat lendíthetnek előre a dolgokon. Ha minden településen sikerül tisztán tartani az utcákat, odafigyelni a környezetünkre és egymásra, akkor ez összeadódva előbb-utóbb komoly eredményt jelenthet. A fenntarthatóság egy komplex folyamat, amibe az életmód, a táplálkozás, az objektív, önkritikus gondolkodás éppúgy beletartozik, mint a helyben előállított termékek vásárlása, a helyi termelőktől beszerezhető élelmiszerek, a regionális hulladékkezelés.
A szülők manapság kötelező feladatuknak érzik internetes laptoppal, angol nyelvtudással és a lehető leghasznosabb tanulmányokkal felvértezni gyermeküket, hogy ők később könnyen tudjanak elhelyezkedni a munkaerőpiacon. Ám fontos látni, hogy a tanulmányi és technikai kompetenciák mellett a legtöbb esetben a szociális és környezeti érzékenység is döntő lehet, ezt pedig nem felnőttkorban kell elsajátítani. Egy gyerek érdeklődését, igenis lehet környezettudatos irányba terelni, kedvesen, játékosan, mesélve, énekelve. Hát ezért választottam én ezt az utat.”
Kardos-Horváth Janó és a Hahó együttes tehát, belefogott a gyermekalbumos játékba, a Kötőjel Szociális és Egészségügyi Alapítvány felkarolta a tevékenységet, megpályázta az EU támogatást, és így a zenészekből, pedagógusokból, környezeti-nevelési szakemberekből és előadóművészekből álló Földlakók! megtalálták célközönségüket a kék bolygó e kis szegletében. Hiszen, Földön élni jó!
Janó és csapata 2012. október 13-án mindenkit vár az ingyenes családi nyílt napra, Győrbe, a Gyermekek Házába (9021 Győr, Aradi vértanúk útja 23.).
Forrás: ng.24.hu