Vulkánkitörést fotózott egy műhold!
Amikor a NASA Terra műholdja, 2012. október 6-án, helyi idő szerint délben (egyetemes idő szerint 0 óra 00 perckor) áthaladt az oroszországi Kamcsatka-félsziget fölött, a Sivelucs-tűzhányó még nyugodt volt.
Két órával később, mire a NASA másik műholdja az Aqua, a terület fölé ért, a tűzhányó kitört, s hamufelhője már a Kamcsatkai-öböl fölött volt. A felhő mintegy 90 kilométernyit haladt dél-délkelet felé, ahol a szélirány megváltozása miatt keletnek folytatta az útját.
A Kamcsatkai Vulkanikus Vészhelyzet Csoport (KVERT) 2012. október 6-i jelentése szerint a hamufelhő elérte a tengerszint feletti 3 kilométeres magasságot, s a tűzhányó csúcsától számítva mintegy 220 kilométer távolságra jutott.
A 3283 méter magas Sivelucs a Kamcsatka-félsziget legnagyobb és legaktívabb tűzhányói közé tartozik, úgynevezett rétegvulkán, azaz a korábbi kitörésekből származó láva, hamu és kilökődött kődarabok egymásra rakódott rétegei építik fel. A hegy déli lejtőjén mindkét felvételen megfigyelhető drapp szín egy 1964-es robbanásos kitörés eredménye. A déli oldal egy része beomlott, a világos színű kőzet ennek az omlásnak következtében került a hegyoldalra.
Forrás: NASA; Fotó: earthobservatory.nasa.gov